Wycięcie nowotworu skóry + badanie histopatologiczne
Wycięcie nowotworu skóry + badanie histopatologiczne
Wycięcie nowotworu skóry Warszawa
Nowotwory skóry mogą zostać wykryte poprzez badanie dermatoskopowe, wideodermatoskopowe oraz biopsję z badaniem histopatologicznym.
W naszej klinice najczęściej diagnozujemy złośliwe nowotwory skóry, takie jak rak podstawnokomórkowy (BCC - Basal cell carcinoma), rak kolczystokomórkowy (SCC - Squamous cell carcinoma) oraz czerniak (MM - Melanoma malignum).
Pierwszą zalecaną metodą leczenia w przypadku większości wykrytych nowotworów skóry jest ich wycięcie chirurgiczne z marginesem skóry zdrowej.
W zależności od rodzaju nowotworu, według zaleceń Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego, dermochirurga obowiązują konkretne wytyczne dotyczące wycięcia wokół nowotworu określonego marginesu skóry makroskopowo niezmienionej chorobowo. Ma to na celu usunięcie tkanki, w której jest bardzo duże prawdopodobieństwo występowania komórek rakowych.
Zabieg wykonywany jest przez dermochirurga lub chirurga w znieczuleniu miejscowym, czyli znieczuleniu iniekcyjnym wprowadzanym do skóry przy pomocy igły i strzykawki.
Zabieg wraz ze znieczuleniem trwa w zależności od wielkości nowotworu skóry od 40 do 60 minut.
Po wycięciu nowotworu lekarz zakłada szwy śródskórne (wewnętrzne, rozpuszczalne) oraz skórne (nierozpuszczalne). Te drugie zdejmowane są po 7-14 dniach od wykonania zabiegu w naszej klinice.
W przypadku niektórych nowotworów skóry, takich jak czerniak, może być konieczne wykonanie dodatkowych badań oraz badanie węzłów chłonnych.
Ważne jest również, aby pamiętać o tym, że wycięcie chirurgiczne jest tylko jedną z metod leczenia nowotworów skóry. W przypadku czerniaków, może być konieczne zastosowanie leczenia uzupełniającego, takiego jak immunoterapia.
W naszej klinice zapewniamy pacjentom kompleksową opiekę, obejmującą zarówno leczenie chirurgiczne, jak skierowanie na ewentualne leczenie uzupełniające.
Zachęcamy do kontaktu z nami, aby uzyskać więcej informacji na temat leczenia nowotworów skóry.
Przed zabiegiem umyj całe ciało i zjedz posiłek. Przyjedź do kliniki na 15 minut przed planowaną godziną zabiegu w celu uzupełnienia dokumentacji medycznej oraz zapoznania się ze zgodą na zabieg. Lekarz omówi z tobą przebieg zabiegu i odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Po zabiegu (w zależności od jego lokalizacji) należy prowadzić oszczędzający tryb życia. To znaczy nie należy ćwiczyć i dźwigać tak by nie rozciągać skóry w obrębie zabiegu. Należy przemywać ranę środkiem odkażającym oraz codziennie zmieniać opatrunek na czysty, jałowy. Zgłoś się na zdjęcie szwów w wyznaczonym terminie.
warto wiedzieć:
40-60 min
Czas trwania
zabieg wykonany jednokrotnie
Częstotliwość
cały rok
Sezonowość
miejscowe, iniekcyjne