Wazektomia - co to jest i dlaczego się ją wykonuje?

Urologia
Wazektomia - co to jest i dlaczego się ją wykonuje?

Na czym polega wazektomia?

Podczas wazektomii nasieniowody mężczyznysą operacyjnie przecinane oraz podwiązywane przez doświadczonego urologa. W ten sposób tworzona jest fizyczna blokada i plemniki nie przedostają się do spermy. Zabieg powoduje trwałą niepłodność mężczyzny i brak możliwości zapłodnienia partnerki podczas kontaktów seksualnych. Istnieją dwie metody wykonania tej procedury – klasyczna oraz bez użycia skalpela (WBS).

Drugi typ zabiegu zyskał większą popularność z powodu mniejszej inwazyjności i braku blizn pooperacyjnych w okolicy pachwin. Zabieg wazektomii trwa ok. 1 godziny, a wykonuje się go przy użyciu znieczulenia miejscowego. Wskaźnik powodzenia wazektomii jest bardzo wysoki i wynosi ok. 99,7%, przy niskim wskaźniku powikłań 1% do 2% (takich jak krwiak, infekcja, podskórne zgrubienie w miejscu przecięcia nasieniowodów).

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wazektomię można potencjalnie odwrócić, ale nie powinno być to argumentem za wykonaniem zabiegu – w części przypadków zdarza się, że zabieg naprawczy nie w pełni przywraca płodność pacjenta. Zaleca się, aby zarówno pacjent, jak i jego partnerka, byli zaangażowani w podjęcie tej ważnej decyzji. Nie należy podejmować tej decyzji pochopnie. Jeżeli nie jesteś w pełni przekonany, czy akceptujesz trwały efekt wazektomii, nie powinieneś poddawać się zabiegowi.

Czy istnieją przeciwwskazania do wazektomii?

Ważnym elementem poprzedzającym wykonanie wazektomii jest omówienie z lekarzem kwestii dotyczących zabiegu. Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wazektomii, które z góry wykluczają pacjenta z kwalifikacji do zabiegu. Zakwalifikowanie do wazektomii jest opiera się na dotychczasowej historii medycznej, seksualnej i życiowej pacjenta. Pod uwagę bierze się istotne choroby, dolegliwości, operacje oraz urazy dotyczące układu moczowo-płciowego, w tym przebyte choroby nowotworowe dotyczące tej okolicy.

Ważne jest, aby ustalić, czy Pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwości krwi oraz choroby związane z krzepliwością krwi. Innymi kwestiami, które lekarz musi wziąć pod uwagę podczas konsultacji, jest wiek pacjenta, posiadanie potomstwa i plany prokreacyjne na przyszłość.

O czym należy pamiętać po zabiegu wazektomii?

Po zabiegu należy dbać o higienę miejsca operowanego i powstrzymywać się od kontaktów seksualnych przez co najmniej 7 dni. Po ośmiu tygodniach od zabiegu zaleca się, aby zbadać nasienie pod kątem obecności plemników. To pozwoli na wykluczenie nieskuteczności wazektomii. Plemniki mogą być obecne w spermie jeszcze nawet do kilkunastu tygodni po zabiegu. Dlatego do czasu badania spermy najlepiej stosować odpowiednią antykoncepcję. Często na zabieg decydują się mężczyźni, którym zależy na skutecznej ochronie przed ciążą, a chcą zrezygnować ze stosowania prezerwatyw i antykoncepcji hormonalnej partnerki. Trzeba jednak pamiętać, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

W klinice Anclara zabiegi wykonuje lek. Mateusz Kamiński, specjalista urolog.

Udostępnij ten artykuł: