Humektanty to grupa substancji o działaniu nawilżającym zawartych w kosmetykach do pielęgnacji, które zapewniają właściwe napięcie i jędrność skóry. Dzięki właściwościom wiązania wody wspierają one zachowanie optymalnego nawilżenia skóry, które jest niezwykle istotne w zachowaniu promiennego wyglądu. Humektanty są również powszechnie wykorzystywane w produktach do pielęgnacji włosów, działając wygładzająco i zapobiegając puszeniu się.
Kiedy stosować humektanty?
Włączenie kosmetyków bogatych w humektanty do swojej codziennej pielęgnacji jest pierwszym krokiem ku poprawie nawilżenia skóry. Kosmetyki pielęgnacyjne o działaniu nawilżającym możemy aplikować na skórę kilkakrotnie w ciągu dnia, szczególnie w przypadku dokuczliwej suchości skóry. Ponadto, osoby stosujące w pielęgnacji retinoidy mogą zauważyć znaczne zmniejszenie podrażnienia i łuszczenia się skóry dzięki regularnemu stosowaniu humektantów.
Czy należy ich używać w przypadku chorób skóry?
Korzyści ze stosowania humektantów mogą zaobserwować osoby z chorobami dermatologicznymi, takimi jak atopowe zapalenie skóry, łuszczyca, trądzik czy kontaktowe zapalenie skóry. W przypadku atopowego zapalenia, skóry stosowanie emolientów i kosmetyków z humektantami jest bardzo istotne w zapobieganiu zaostrzeniom choroby. Skóra pacjentów w trakcie leczenia trądziku również wymaga dodatkowego nawilżenia w związku z wysuszającym i drażniącym działaniem leków stosowanych w trakcie kuracji dermatologicznej.
Które składniki kosmetyków to humektanty?
Lista ta jest bardzo długa. Wśród popularnych humektantów można wymienić kwas hialuronowy, aloes i mocznik. Na liście składników danego kosmetyku o właściwościach nawilżających możemy też znaleźć glikol propylenowy, glicerol (i inne alkoholowe pochodne cukrów), alantoinę, pantenol czy miód. Ponadto, kwas mlekowy obok działania złuszczającego posiada też właściwości humektantu.