Fizjoterapia uroginekologiczna

Urologia
Fizjoterapia uroginekologiczna

Codzienne nawyki, pielęgnacja stref intymnych a Twoje zdrowie intymne.

Pielęgnacja miejsc intymnych to temat, który często wywołuje wiele pytań i wątpliwości.  Jednak zasadą, którą zawsze warto się kierować, jest: "mniej znaczy więcej". 

Infekcje intymne to problem, który dotyka wiele kobiet i niestety bywa często bagatelizowany. Nierzadko próbujemy leczyć się samodzielnie, co nie zawsze jest skuteczne - mówi dr Anna Płatkowska (dermatolog - wenerolog).

Nasza fizjoterapeutka uroginekologiczna Marta Kulesza przygotowała dla was kilka wskazówek, które z pewnością pomogą wam w zachowaniu zdrowia intymnego.

Jako fizjoterapeutka uroginekologiczna koncentruję się na odnalezieniu przyczyn nawracających infekcji oraz edukacji pacjentek, aby wspólnie przeciwdziałać ich nawrotom. Niewielkie korekty w codziennej higienie mogą znacząco poprawić sytuację - mówi mgr Marta Kulesza”

Pielęgnacja miejsc intymnych

Oto kilka kluczowych wskazówek, które mogą pomóc:

Zrezygnuj z drogeryjnych żeli do higieny intymnej, które mogą zawierać drażniące  i zapachowe substancje. 

Lepszym wyborem będą certyfikowane produkty dostępne w klinikach ginekologicznych, centrach medycyny estetycznej lub wyroby medyczne, które znaleźć możesz w aptece. Suchość, podrażnienie i zaczerwienienie mogą pojawiać się właśnie przez to, że produkty myjące po prostu nie są dobrze dostosowane do Twojego mikrobiomu, zaburzają barierę śluzówkową i naskórkową co samo przez się powoduje stan zapalny!

Śpij w luźnej piżamie, a najlepszym rozwiązaniem jest spanie bez bielizny.

Komfort przede wszystkim! Luźna piżama lub koszula nocna to podstawa dbania o zdrowie intymne. Spanie bez bielizny może mieć pozytywny wpływ na zdrowie intymne z kilku powodów:

Po pierwsze lepsza wentylacja pozwala skórze i obszarom intymnym na lepsze oddychanie, co zmniejsza wilgotność. Bardziej suche środowisko utrudnia rozwój drobnoustrojów, takich jak bakterie i grzyby.

Brak bielizny zmniejsza ryzyko otarć i podrażnień, które mogą być spowodowane przez szwy czy materiały, z jakich wykonane są majtki. Dla wielu osób spanie bez bielizny zwiększa ogólny komfort snu, co może pośrednio wpływać na redukcję stresu.

Zrezygnuj z używania wkładek higienicznych na co dzień, chyba że są bezwzględnie potrzebne (jak w przypadku plamień, upławów). 

Codzienne używanie wkładek może zaburzyć naturalną równowagę pH w okolicach intymnych, co sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów. Ponadto zwiększają wilgotność, zmniejszają wentylację co przyczynia się do powstawania nadkażeń.

Niektóre wkładki zawierają substancje chemiczne, takie jak perfumy, które mogą podrażniać skórę, powodując zaczerwienienie, świąd czy reakcje alergiczne. W tym miejscu warto wspomnieć, że najlepiej wybierać wkładki bezzapachowe, bawełniane i oczywiście oddychające.

Dla zachowania zdrowia intymnego ważne jest, aby używać wkładek tylko wtedy, gdy są one naprawdę potrzebne i wybierać produkty, które minimalizują ryzyko podrażnień i wpływają na komfort.

Poprawna higiena toaletowa.

Wycieraj się zawsze od przodu do tyłu, aby zapobiegać przenoszeniu bakterii z odbytu do pochwy. Dobrym wyborem jest nawilżający papier toaletowy do skóry wrażliwej lub nasączony składnikami łagodzącymi.

Dbaj o mikrflorę.

Mikroflora pochwy, zwana również mikrobiomem pochwy, odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu zdrowia układu rozrodczego kobiety. Zadbaj o dietę i ewentualną suplementację doustną i dopochwową.

Aby utrzymać zdrową mikroflorę pochwy, zaleca się unikanie douchingu (przepłukiwania pochwy wodą lub innymi płynami), noszenie przewiewnej bielizny oraz zrównoważoną dietę. 

Prawidłowa mikcja.

Nie wstrzymuj moczu i unikaj oddawania moczu w półsiedzącej pozycji, co może powodować niepełne opróżnienie pęcherza.

Te wskazówki mają charakter edukacyjny i profilaktyczny. Jeśli jednak odczuwasz objawy infekcji, takie jak ból, świąd, pieczenie, obrzęki, nietypowe wydzieliny czy zapach z okolic intymnych, nie zwlekaj – udaj się do naszej specjalisty.

Nieleczone infekcje mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, obejmujących szyjkę macicy i jajowody - mówi dr Anna Pioch (ginekolog z naszej Kliniki Anclara)

Pamiętaj: piękno i zdrowie idą w parze z troską i dbałością o siebie. Dbaj o swoje ciało z rozwagą i świadomością.

Udostępnij ten artykuł: