Domowe metody leczenia Nużeńca (Demodex) - sprawdź!

Dermatologia
Domowe metody leczenia Nużeńca (Demodex) - sprawdź!

O Nużeńcu pisaliśmy już na naszym blogu. Jeśli podejrzewasz u siebie nużeńca lub trądzik różowaty zgłoś się do naszej Kliniki na konsultację dermatologiczną.

Oprócz leczenia farmakologicznego zaleconego przez naszych dermatologów, warto zwrócić uwagę na dobór odpowiedniej pielęgnacji oraz stosowanie dobrze dobranych składników aktywnych.

Olejki terapeutyczne takie jak olej kamforowy, olej z drzewa herbacianego, olej bergamotowy, olej szałwiowy i olej miętowy mogą mieć pozytywny wpływ na leczenie nużeńca. Ponadto warto zastosować maści z siarką czy mydło siarkowe - tak dobrze znane nam z leczenia trądziku zwyczajnego. Produkty te skracają czas życia roztoczy z rodzaju Demodex - czyli właśnie Nużeńca.

Olej z drzewa herbacianego (TTO) zyskał szczególną uwagę, ponieważ wydaje się ściągać roztocza Demodex z mieszka rzęsowego. Jest on pozyskiwany z liści australijskiego drzewa Melaleuca alternifolia i zawiera 15 znanych substancji, z których terpinen-4-ol (T4O) jest najbardziej rozpowszechnioną i wykazuje silne działanie przeciw nużeńcowe, ale też ma właściwości przeciwgrzybicze, przeciwdrobnoustrojowe, przeciwwirusowe  i antyseptycznymi. Olej z drzewa herbacianego i jego pochodne, szczególnie terpinene-4-ol (T4O), można znaleźć w zarówno dostępnych bez recepty, jak i na receptę formułach, w zakresie od 3% do 100%. Są dostępne w różnych formach, takich jak żel, szampon, maść, chusteczki do powiek lub peelingi.

Wyciągi roślinne o właściwościach antypasożytniczych, takie jak wyciągi z glistnika, tataraku czy bylicy, mogą być stosowane do oczyszczania okolicy oczu.

Należy jednak pamiętać  o tym, że podczas stosowania wyciągów roślinnych może dojść  do alergii skórnych i podrażnień!

Miód Manuka (Leptospermum scoparium) wykazuje również dobre działanie przeciw nużeńcowi jednak składnik ten nie został jeszcze w pełni skomercjalizowany.

Dodatkowe zalecenia pielęgnacyjne dla pacjentów ze stwierdzonym nużeńcem to: mycie twarzy dwa razy dziennie, unikanie tłustego makijażu i środków czyszczących na bazie oleju oraz częste peelingowanie skóry w celu usunięcia martwych komórek naskórka.

Badanie dotyczące demodekozy twarzy podkreśliło potencjalną ochronną rolę stosowania makijażu, sugerując, że może blokować mieszki włosowe i utrudniać przenoszenie się roztoczy. Spekuluje się również, że osoby używające makijażu mogą częściej myć twarz.

Jakie kremy do twarzy stosować przy nużeńcu?

Przy wyborze kremów do twarzy należy zwrócić szczególną uwagę na ich skład, ponieważ kremy bogate w lipidy mogą stanowić dodatkowe źródło pożywienia dla Demodex (nużeńca).

Ten artykuł powstał na podstawie opublikowanych artykułów naukowych : https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38948346/
Na naszym blogu podajemy jedynie sprawdzone informacje oparte o Evidence Based Medicine.

Udostępnij ten artykuł: