Skóra naczyniowa nie lubi zimy - Hebe Polska
Jak rozpoznać skórę naczyniową?
Charakteryzuje się widocznymi, rozszerzonymi naczyniami krwionośnymi, które mogą być czerwone lub fioletowe i przypominają małe pająki. Często towarzyszą jej rumień i nadwrażliwość na zmiany temperatury, stres, niektóre kosmetyki. Łatwo się czerwieni pod wpływem drażniących czynników, pojawia się uczucie suchości, szorstkość, skóra bywa ściągnięta i podrażniona.
Co nasila problemy z naczynkami?
Zimne powietrze, silny wiatr, nagłe zmiany temperatur, np. przy przechodzeniu z zewnątrz do ogrzewanych pomieszczeń. Takiej cerze szkodzą też gorące potrawy i napoje, ostre przyprawy, alkohol, stres i zbyt gorące kąpiele. W redukcji rumienia można stosować chłodzące maseczki, żel z aloesem czy kosmetyki z niacynamidem.
Jaką pielęgnację zaleca pani pacjentom z cerą naczynkową?
Bogate kremy ochronne, które zabezpieczają przed mrozem i wiatrem. Najlepiej, by miały w składzie ceramidy oraz substancje odbudowujące i chroniące mikrobiom. Dobrze, jeśli będą zawierać składniki łagodzące, przeciwzapalne i uszczelniające naczynia. Odradzam agresywne środki myjące na bazie tradycyjnego mydła. Radzę unikać alkoholu w tonikach, produktów z olejkami eterycznymi, bo mogą podrażniać skórę. Najlepiej zastąpić je delikatnymi kosmetykami myjącymi przeznaczonymi do skóry naczyniowej lub wrażliwej.
Jakie składniki aktywne są dla tego typu cery korzystne?
Witaminy C i K, wyciąg z arniki, kasztanowca, zielonej herbaty, niacynamid oraz aloes – wzmacniają naczynia, łagodzą zaczerwienienia i koją skórę.
A czego unikać?
Substancji drażniących, takich jak alkohol, mentol, wyciąg z eukaliptusa, sztucznych barwników i składników zapachowych.
Jakie zabiegi kosmetyczne poleca pani osobom ze skórą naczyniową?
Przede wszystkim laseroterapię (np. IPL), która daje doskonałe rezultaty w zmniejszaniu widoczności naczynek, oraz łagodne peelingi enzymatyczne. Jestem też zwolenniczką mezoterapii z antyoksydantami, witaminą C oraz składnikami przeciwzapalnymi – to skuteczny zabieg i wcale nie jest zakazany u pacjentów z naczynkami.
Czy codzienny makijaż może mieć zły wpływ na skórę naczyniową?
Nie, jeśli kosmetyki są przeznaczone dla skóry wrażliwej, nie zawierają drażniących substancji i są dokładnie zmywane na koniec dnia. Warto wybierać te hipoalergiczne i bezzapachowe.
Jakie błędy są najczęściej popełniane w pielęgnacji skóry naczyniowej?
Stosowanie zbyt agresywnych produktów, brak ochrony przeciwsłonecznej, pomijanie nawilżenia, narażanie skóry na gwałtowne zmiany temperatury. Jej stan pogarszają też źle dobrane zabiegi kosmetyczne i brak regularnej, łagodnej pielęgnacji. Dlatego zawsze polecam konsultacje z dermatologiem i ustalenie indywidualnego programu pielęgnacyjnego dopasowanego do potrzeb skóry.
Niska temperatura, nagłe jej zmiany, ostry wiatr i suche, ciepłe powietrze w domach – naczyniowa cera nie ma teraz łatwo. Jak jej pomóc, czego unikać, jakich kosmetyków używać, jakie zabiegi stosować – podpowiada dr Anna Płatkowska, lekarz dermatolog.