Złuszczamy - Magazyn HEBE

Po co? Jak? Kiedy? Czy skóra potrzebuje naszej pomocy w pozbywaniu się martwych komórek naskórka? Jak i jakimi składnikami możemy jej pomóc? Razem z naszym ekspertem Pauliną Żygoń z Kliniki Anclara H&A w Warszawie dobieramy sposoby złuszczania do różnych rodzajów skóry. ‍

Złuszczamy!

Po co? Jak? Kiedy? Czy skóra potrzebuje naszej pomocy w pozbywaniu się martwych komórek naskórka? Jak i jakimi składnikami możemy jej pomóc? Razem z naszym ekspertem Pauliną Żygoń z Kliniki Anclara H&A w Warszawie dobieramy sposoby złuszczania do różnych rodzajów skóry. 

Czym jest proces keratynizacji (złuszczania) i dlaczego jest istotny dla zdrowia skóry?

Proces keratynizacji to cykl, w którym komórki skóry w naskórku naturalnie umierają i są zastępowane przez nowe komórki. Komórki skórne tworzą się w warstwie podstawnej, a następnie przesuwają się do góry, stopniowo ulegając keratynizacji – wypełniają się białkiem zwanym keratyną. Ostatecznie, martwe komórki naskórka są złuszczane, co pozwala nowym, zdrowym komórkom pojawić się na powierzchni. Martwe komórki tworzą barierę ochronną przeciwko mikroorganizmom, promieniowaniu UV i urazom.

Regularne złuszczanie pozwala na regenerację skóry, usuwanie zanieczyszczeń i poprawę jej ogólnego wyglądu, pomaga w utrzymaniu gładkiej tekstury skóry i kontroluje problemy skórne, takie jak zaskórniki.

Dlaczego warto wspomagać skórę w naturalnym procesie złuszczania naskórka?

Wspomaganie skóry w naturalnym procesie złuszczania jest kluczowe, ponieważ pomaga usunąć zanieczyszczenia i martwe komórki, które mogą prowadzić do zatykania porów i trądziku, ułatwia usuwanie szorstkiego, matowego naskórka, odsłaniając gładką i jaśniejszą skórę. Ponadto złuszczanie stymuluje produkcję nowych komórek skóry, co przyspiesza procesy gojenia i regeneracji. Gładka skóra lepiej absorbuje substancje aktywne z kosmetyków, co zwiększa ich skuteczność i przyczynia się do jej promiennego, zdrowego wyglądu.

Jakie są różnice między peelingiem mechanicznym a chemicznym i kiedy należy stosować każdy z nich?

Peeling mechaniczny oparty na fizycznym tarciu często z użyciem drobinek (np. cukru, soli, zmielonych pestek), które mechanicznie usuwają martwe komórki naskórka. Ten sposób jest odpowiedni dla osób z grubszą, mniej wrażliwą skórą (tłustą), które potrzebują silniejszego złuszczania. Należy go unikać przy skórze wrażliwej czy z aktywnymi stanami zapalnymi. Peelingi chemiczne i enzymatyczne wykorzystują chemiczne substancje aktywne (np. kwasy AHA, BHA, enzymy), które rozpuszczają martwe komórki naskórka. To delikatna metoda złuszczania przeznaczona dla wszystkich typów skóry, ale szczególnie polecana dla skóry wrażliwej, trądzikowej lub z nierównomiernym kolorytem.

Jakie rodzaje peelingów są najskuteczniejsze dla różnych typów skóry?

Skóra sucha lubi peelingi chemiczne z kwasami AHA (np. kwas mlekowy), które nawilżają i złuszczają w delikatny sposób. Skóra tłusta dobrze toleruje peelingi mechaniczne, ale także peelingi chemiczne z kwasami BHA (np. kwas salicylowy), które penetrują pory i kontrolują wydzielanie sebum. Skóra mieszana dobrze toleruje połączenie peelingów z kwasami AHA i BHA, natomiast skóra wrażliwa woli delikatne i nie wywołujące podrażnień peelingi enzymatyczne. Dla skóry trądzikowej najlepsze będą peelingi chemiczne z kwasami BHA i AHA, które działają przeciwbakteryjnie i regulują pracę gruczołów łojowych.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania peelingów?

Peelingów nie powinniśmy stosować gdy skóra jest podrażniona lub uszkodzona, po zabiegach dermatologicznych, przy aktywnych zmianach trądzikowych. Silne peelingi wymagają stosowania kremów z filtrami przeciwsłonecznymi, aby nie pojawiły się przebarwienia.

Jakie są najczęściej stosowane składniki złuszczające w kosmetykach i jakie mają właściwości?

Wielkim uznaniem cieszą się enzymy roślinne (np. papaina, bromelaina), które delikatnie rozpuszczają martwe komórki naskórka i nie wywołują podrażnień więc są idealne dla wrażliwej skóry. Bardzo popularnym składnikiem peelingów mechanicznych jest sól i cukier o grubych kryształach - najczęściej stosowane w peelingach do ciała. Ciekawymi składnikami są: drobnoziarnisty piasek wulkaniczny skuteczny w złuszczaniu mechanicznym, węgiel aktywny, który detoksykuje i głęboko oczyszcza pory. Peelingowa „klasyka” to oczywiście drobinki zmielonych pestek – naturalne i biologicznie rozkładalne, stosowane w peelingach mechanicznych.

Jakie korzyści przynosi stosowanie enzymatycznych peelingów w porównaniu do mechanicznych?

Peelingi enzymatyczne są delikatniejsze, lepsze dla skóry wrażliwej i nie wywołują podrażnień, a brak fizycznego ścierania minimalizuje ryzyko mikrouszkodzeń. Enzymy działają równomiernie na całej powierzchni skóry.

Jakie są zalecenia dotyczące częstotliwości stosowania peelingów w domowych warunkach?

Dla skóry suchej lub wrażliwej wystarczy stosowanie peelingu 1-2 razy w tygodniu. W przypadku skóry tłustej lub trądzikowej można użyć peelingu 2-3 razy w tygodniu, natomiast złuszczanie skóry mieszanej powinno odbywać się w zależności od jej potrzeb – 1-3 razy w tygodniu.

W jaki sposób dobierać peelingi do sezonu i aktualnego stanu skóry?

Zimą lepiej unikać mocnych peelingów, bo skóra może być bardziej sucha i wrażliwa. Wtedy lepsze będą delikatne peelingi enzymatyczne lub kwasy PHA. Latem można stosować peelingi, ale raczej wieczorem i zawsze należy na dzień używać kremów z filtrem SPF, aby zminimalizować ryzyko podrażnień i przebarwień. Łagodne peelingi chemiczne i enzymatyczne można stosować przez cały rok.

Jakie inne zabiegi kosmetyczne można łączyć ze złuszczaniem naskórka, aby uzyskać najlepsze efekty pielęgnacyjne?

Peelingi lubią nawilżanie – natychmiast po peelingu warto zastosować intensywnie nawilżający krem lub serum z kwasem hialuronowym, a w warunkach gabinetowych mezoterapię ze składnikami aktywnymi i nawilżającym kwasem hialuronowym. Po peelingu dobrze jest użyć maskę nawilżającą (w płachcie), aby maksymalizować korzyści nawilżające. Po peelingu dobrze sprawdzają się regeneracyjne olejki lub serum, które zawierają składniki wzmacniające barierę skórną (np. ceramidy).

Nasz ekspert: Paulina Żygoń, Klinika Anclara H&A, Warszawa ul. Puławska 136 lok. 61 (www.anclara.pl).