Przeciw cellulitowi - HEBE Polska

Problem cellulitu jest coraz powszechniejszy, dotyczy dojrzałych kobiet, młodych dziewczyn i nastolatek. Czym jest cellulit, jak go rozpoznać i jak skutecznie z nim walczyć, podpowiada nasz ekspert.

Czy można mówić o konkretnych przyczynach powstawania cellulitu?

Cellulit powstaje na skutek powiązanych procesów w podskórnej tkance tłuszczowej, tkance łącznej oraz w mikrokrążeniu. Jedną z przyczyn jego powstawania są zaburzenia w krążeniu małych naczyń, które skutkują gorszym odżywieniem komórek oraz problemami metabolicznymi prowadzącymi do gromadzenia się produktów przemiany materii. Kolejny powód to zmiany w tkance tłuszczowej – powiększanie się komórek tłuszczowych i ich nierównomierne rozmieszczenie. Trzecią przyczyną mogą być zmiany w tkance łącznej przedzielającej zraziki tłuszczowe, ponieważ zmniejszenie ich elastyczności prowadzi do tworzenia się widocznych wgłębień. Istotną rolę w powstawaniu cellulitu odgrywają również czynniki hormonalne oraz genetyczne, a także mikrokrążenie i lipolizę; retinol pomagający w regeneracji i odbudowie kolagenu przez poprawę elastyczności i tekstury skóry; L-karnitynę, która wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej; bogate w minerały i witaminy ekstrakty z alg o właściwościach detoksykacyjnych; wyciąg z wąkroty azjatyckiej znany z właściwości poprawiających elastyczność skóry; wyciąg z kasztanowca polepszający krążenie i zmniejszający uczucie „ciężkich nóg” oraz kapsaicynę, która rozgrzewa skórę, stymulując pracę małych naczyń krwionośnych i przyczyniając się do redukcji tkanki tłuszczowej. Podobne działanie będą miały wyciągi z imbiru, brzozy, ananasa, guarany i pieprzu cayenne. Co jeszcze jest ważne w walce z cellulitem? Na pewno dieta. Powinna ograniczać lub wręcz eliminować przetworzone produkty, cukry i tłuszcze trans. Istotne jest także picie czystej wody, która pomaga eliminować produkty przemiany materii z organizmu. Należy ograniczyć picie alkoholu, kofeinę i palenie papierosów, ponieważ zaburzają pracę kapilar naczyniowych. Zalecana jest regularna aktywność fizyczna (sprawdzą się również spacery – nie trzeba się katować treningami na siłowni).

Ekspert: TOMASZ ZAJĄC

fizjoterapeuta z Kliniki Anclara H&A w Warszawie oraz asystent w warszawskiej Klinice Rehabilitacji Wojskowego Instytutu Medycznego.