Powitanie słońca - Klinika Anclara dla magazynu HEBE

Na pierwsze promienie słońca warto się dobrze przygotować, by z tej konfrontacji wyjść bez szwanku. Jak? Uzbrajając skórę w odpowiednią ochronę. Katarzyna Cuch-Oncu, kosmetolog z Kliniki Anclara H&A w Warszawie, podpowiada, co robić i czego unikać, gdy przyjdzie wiosna.

Od czego zacząć przygotowania skóry na pierwsze promienie słońca? 

Od regularnego nawilżania. Kluczowe jest tu stosowanie odpowiednich produktów do mycia ciała, jego natłuszczania i nawilżania. Dobrze jest również stopniowo przyzwyczajać skórę do słońca przez krótkie ekspozycje na jego promienie. Zapobiegnie to podrażnieniom.

A co z suplementacją beta-karotenem? 

Faktycznie chroni on przed pokrzywką słoneczną, ale zalecam ostrożność. O dawce powinien zdecydować lekarz. Istnieją natomiast dowody naukowe potwierdzające skuteczność kolagenu i kwasu hialuronowego w ochronie przeciwsłonecznej. Warto też suplementować cynk i witaminy A + E. No i postawić na dietę bogatą w antyoksydanty, takie jak owoce i warzywa, prawidłowo nawodniać organizm i oczywiście zrezygnować z palenia papierosów. 

Lekarze dermatolodzy namawiają też, by przed latem zbadać skórę dermatoskopem...

I słusznie! Badanie to pomaga we wczesnym wykryciu zmian skórnych. Dobrze je zrobić, gdy skóra nie jest opalona, czyli właśnie przed pierwszym kontaktem ze słońcem.

Jak przygotować skórę do opalania?

Cóż... najzdrowiej z niego zrezygnować. Jeśli sobie tego nie wyobrażamy, musimy bezwzględnie stosować filtry przeciwsłoneczne (najlepiej SPF 50+). Powinny mieć szerokie spektrum działania – czyli chronić przed UVA i UVB. Po opalaniu trzeba zastosować pielęgnację nawilżającą i kojącą – kosmetyki z aloesem i pantenolem. Dobrze nawilżona skóra lepiej znosi słońce i rzadziej ulega podrażnieniom.

Czy warto wykonać peeling chemiczny przed latem, żeby skóra była gładsza?

Lepiej zastosować oczyszczanie wodorowe skóry oraz mezoterapię igłową z antyoksydantami, która uchroni skórę przed słońcem. Nie zalecam nakładania przed wakacjami silnych kwasów.

Czego jeszcze unikać wiosną i latem?

Kosmetyków z retinoidami i niektórymi kwasami, bo zwiększają wrażliwość skóry na słońce, powodując podrażnienia i przebarwienia.

A kiedy już mamy przebarwienia?

Należy stosować kremy z witaminą C oraz wysokim SPF. Warto zrobić mezoterapię dobraną przez dermatologa. Osoby z wieloma zmianami pigmentacyjnymi powinny unikać słońca i wybierać cień, używać kremów z najwyższą ochroną SPF, zakrywać skórę ubraniami i koniecznie kontrolować znamiona raz w roku.

Czy dzieci i osoby starsze powinny inaczej przygotować się na słońce?

Tak, bo mają delikatniejszą skórę, która wymaga wyższej ochrony SPF i unikania słońca od 10 do 16. Dla dzieci i seniorów dobrym rozwiązaniem jest odzież z włóknami posiadającymi filtry UV. Niektórzy dermatolodzy uważają, że dzieci do trzeciego roku życia w ogóle nie powinny przebywać na słońcu, bo ich skóra nie wytworzyła systemu obronnego. Inni uważają, że takie ograniczenie dotyczy tylko niemowląt do szóstego miesiąca życia, które potem mogą przebywać na słońcu nie dłużej niż 15 minut (po trzecim roku życia – maksymalnie 60 minut). Przed słońcem należy chronić również oczy, używając okularów ze szkłami z filtrem UV.

dr Anna Płatkowska, Katarzyna Cuch-Oncu