Laserowe miecze? Czemu nie!

Czym jest laser?
Laser to skrót od pierwszych liter anglojęzycznego określenia – Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (dosłownie: wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania). Laserem nazywamy potocznie urządzenia generujące wiązkę światła o ściśle określonych właściwościach, takich jak długość fali, kierunkowość, spójność i intensywność. Wynalezienie lasera to przełom w nauce i technologii, umożliwiający tworzenie jednolitego, kontrolowanego źródła światła o określonej mocy i długości emitowanej fali. To spójne i intensywne światło w postaci skoncentrowanej wiązki wykorzystujemy w medycynie.
Do czego najczęściej używa się lasera w kosmetologii i medycynie estetycznej?
Do zabiegów przeciwstarzeniowych, zamykania naczynek, usuwania zmian skórnych, redukcji owłosienia oraz do leczenia trądziku. To bardzo skuteczne i nieinwazyjne zabiegi estetyczne.
Jakie lasery najczęściej stosuje się w gabinetach kosmetologicznych i dermatologicznych?
Zwykle wykorzystujemy lasery nieablacyjne, laser tulowy, pikosekundowy, diodowy, intensywne światło pulsacyjne IPL, a także lasery ablacyjne, laser CO2 oraz laser erbowy. Każdy z nich sprawdza się w innych zabiegach i przy różnych problemach skórnych.
Jakie rezultaty można osiągnąć?
Lasery pozwalają nam uzyskać trwałe i satysfakcjonujące rezultaty w terapiach różnych problemów skórnych. Rodzaj lasera oraz jego parametry dobieramy indywidualnie, w zależności od okolicy anatomicznej, grubości skóry oraz wskazań klinicznych. Ogromne znaczenie ma tutaj doświadczenie specjalisty wykonującego zabieg.
Czy lasery można stosować na całe ciało, czy tylko na wybrane partie – twarz, dłonie, skórę głowy?
Odpowiednio dobrane lasery z powodzeniem możemy stosować na całe ciało, a nawet na strefy intymne w celu ich rewitalizacji i redukcji hiperpigmentacji.
Czy laser jest skuteczny w leczeniu blizn, przebarwień lub rozstępów?
Oczywiście! Obecnie do leczenia blizn oraz rozstępów, które również są rodzajem blizn, wykorzystuje się lasery o technologii frakcyjnej. Nazwa „frakcyjny” pochodzi od angielskiego słowa „fractional” (ułamkowy, niecałkowity) i oznacza, że działanie wiązki laserowej nie obejmuje całej powierzchni tkanki poddawanej terapii, a jedynie pewną jej część. Możliwość frakcjonowania skóry, czyli poddania zabiegowi tylko mikroskopijnych stref, zdecydowanie skraca czas rekonwalescencji i zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. Pomiędzy każdym uszkodzeniem znajduje się zdrowa tkanka, z której migrują komórki naskórka, przyspieszając jej regenerację. W trakcie regeneracji skóry pojawia- ją się tzw. białka szoku termicznego, a także czynniki wzrostu, które odpowiadają za odnowę skóry. Konsekwencją tych zjawisk jest intensywny wzrost komórek, stymulacja produkcji substancji międzykomórkowej oraz nowego, zdrowego kolagenu. W przypadku przebarwień odpowiednio dobrana długość wiązki laserowej jest selektywnie absorbowana przez zmianę barwnikową. Przebarwienia w ciągu kilku dni ciemnieją i ulegają złuszczaniu.
A jak laser radzi sobie z trądzikiem, rumieniem, zmarszczkami?
Laserowe leczenie rumienia opiera się na zjawisku selektywnej fototermolizy, w którym dochodzi do obkurczenia i redukcji rozszerzonych naczyń. Zmniejsza się ich nadreaktywność, więc rumień staje się mniej widoczny. W wyniku stanu zapalnego związanego ze zmianami rumieniowymi często dochodzi do rozwinięcia trądziku różowatego. Laser, zmniejszając rumień, redukuje stan zapalny i w znacznym stopniu ogranicza tę chorobę. Lasery możemy wykorzystać również do leczenia trądziku pospolitego, bo znacząco zmniejszają aktywność gruczołów łojowych. W przypadku zmarszczek laser działa przez uszkodzenie skóry właściwej i przebudowę kolagenu. Rezultatem jest wygładzenie skóry, poprawa jej sprężystości i napięcia, usunięcie powierzchownych oznak starzenia.
Lasery od dawna stosowane są też do redukcji nadmiernego owłosienia...
Prym wiodą tu lasery diodowe, które mogą być stosowane we wszystkich typach skóry. Tutaj również wykorzystywane jest zjawisko selektywnej fototermolizy – melanina (ciemny barwnik w skórze) zawarta w mieszku włosowym pochłania światło lasera, następuje kumulacja energii cieplnej, a w efekcie cebulka włosa obumiera. Od pewnego czasu z powodzeniem stosujemy lasery w leczeniu łysienia, wykorzystując je do pobudzenia regeneracji komórek włosa.
Co może być przeciwwskazaniem do zabiegów laserowych?
Wszystko zależy od lasera, z którego korzystamy. Ale bezwzględnymi przeciwwskazaniami do laseroterapii są: ciąża i karmienie piersią, infekcje wirusowe i bakteryjne, choroby nowotworowe, epilepsja oraz przyjmowanie niektórych leków.
Czy zabiegi laserowe są bezpieczne dla każdego typu skóry?
Parametry urządzenia zawsze dobieramy do problemu klinicznego oraz rodzaju skóry. Zabiegi laserowe są bezpieczne oraz bardzo skuteczne, jeżeli są wykonywane w odpowiedni sposób i przez doświadczonego specjalistę.
Jak długo trwa regeneracja skóry po zabiegu laserowym?
W zależności użytego lasera okres rekonwalescencji trwa od jednego do pięciu dni. Ale w przypadku zabiegów ablacyjnych, przy których stosujemy dużą moc, gojenie może trwać nawet trzy tygodnie. Po zabiegu laserowym mogą wystąpić niewielki obrzęk, zaczerwienienie, tkliwość i łuszczenie skóry. Nie powoduje to jednak dużego dyskomfortu u pacjenta ani nie wyłącza go z życia.
Jak długo utrzymują się efekty?
Zależy to od rodzaju terapii i użytego lasera. Zwykle są jednak długotrwałe i narastają w czasie. Ja rekomenduję serię trzech zabiegów laserowych w roku.
Jakie są zalety korzystania z lasera w porównaniu z innymi metodami?
To przede wszystkim skuteczność zabiegów oraz ich bezpieczeństwa. Do tego ogromne spektrum działania, szybkość ich wykonywania i zazwyczaj krótki okres rekonwalescencji.
Czy zabiegi laserowe należy przeprowadzać w jakimś określonym sezonie w roku?
Większość z nich najlepiej wykonywać w okresie jesienno-zimowym lub wczesną wiosną, ponieważ uwrażliwiają skórę na działanie promieni słonecznych. Jeżeli jednak pacjent odpowiednio zabezpiecza skórę przed promieniowaniem UV, czyli stosuje kremy z wysokim filtrem, oraz unika dużej ekspozycji na słońce, zabiegi laserowe możemy bezpiecznie wykonywać przez cały rok.
Czy można je łączyć z innymi metodami, np. peelingami chemicznymi czy wypełniaczami?
Jak najbardziej! Na przykład stosując hybrydowe terapie laserowe (takie jak połączenie laserów nieablacyjnych z ablacyjnymi) albo łącząc je z innymi metodami terapeutycznymi. Takie terapie są zdecydowanie bardziej skuteczne, ponieważ możemy działać na skórę wielowymiarowo, osiągając imponujące rezultaty. Ważne jest w tym przypadku doświadczenie oraz wiedza specjalisty. Zabiegi laserowe często łączymy z wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego, mezoterapią, produktami do rewitalizacji bezigłowej na bazie kwasów.
Czy laser można stosować w przypadku wrażliwej skóry, np. z tendencją do atopowego zapalenia lub pękających naczynek?
Jeżeli urządzenie oraz parametry zostaną odpowiednio dobrane, a cera pacjenta jest odpowiednio przygotowana – jak najbardziej. Co więcej, lasery z powodzeniem są wykorzystywane do leczenia stanów zapalnych skóry i trądziku różowatego. Mają szerokie zastosowanie w dermatologii, kosmetyce i medycynie estetycznej, dając wspaniałe rezultaty.
dr Anna Płatkowska, lekarz dermatolog i wenerolog, specjalista medycyny estetycznej