Kwaśna pielęgnacja - Magazyn HEBE
Kosmetyki z kwasami znamy dobrze, korzystamy z nich w domu, ale „kwasowe zabiegi” gabinetowe, pod opieką specjalistów działają mocniej. Czego możemy po nich oczekiwać, jak kontynuować kuracje w domu i na co uważać? Podpowiada nasz ekspert Anna Płatkowska, lekarz dermatologii, założycielka Kliniki Anclara H&A w Warszawie.
Jakie są najpopularniejsze rodzaje kwasów stosowanych w kosmetologii i jakie mają właściwości?
Najpopularniejsze kwasy stosowane w kosmetologii to kwas glikolowy (AHA), którego cząsteczki są małe dzięki czemu dobrze penetrują skórę złuszczając martwy naskórek, stymulując produkcję kolagenu i poprawiając elastyczność skóry. Kolejny to kwas mlekowy (AHA), nieco delikatniejszy od kwasu glikolowego, wykazujący działanie nawilżające, poprawia teksturę i koloryt skóry. W zabiegach gabinetowych wykorzystujemy także kwas salicylowy (BHA) oczyszczający pory, działający przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie, idealny dla skóry tłustej i trądzikowej oraz kwas migdałowy (AHA) idealny dla skóry wrażliwej – delikatnie złuszcza, poprawia koloryt skóry i zmniejsza widoczność porów.
Dobór odpowiedniego kwasu do przeprowadzenia peelingu chemicznego, zawsze następuje po konsultacji dermatologa lub kosmetologa. Odpowiedni dobór składnika aktywnego - kwasu lub też mieszanki składników jest niesłychanie ważny, ponieważ kwasami zarówno możemy przyspieszyć porcos gojenia się skóry jak i spowodować nadwrażliwość lub reakcję alergiczną! I tak w zależności od tego jaki mamy problem skórny i czemu chcemy zaradzić, dobieramy odpowiednie produkty zabiegowe.
Zabiegi z kwasami stosuje się przy leczeniu trądziku, likwidowaniu przebarwień (potrądzikowych i posłonecznych) w przypadku zmniejszania widoczności blizn oraz w celu „odświeżenia” wyglądu skóry i przy zabiegach bankietowych (o błyskawicznych i spektakularnych efektach liftingu, rozświetlenia).
Jakie są główne różnice między kwasami AHA, BHA i PHA? Kiedy warto sięgnąć po każdy z nich?
AHA (Alpha Hydroxy Acid) to kwasy, które świetnie działają na powierzchni skóry, złuszczając martwy naskórek. Są idealne dla suchej i zniszczonej słońcem gdy chcemy poprawić jej teksturę. Kwasy BHA (Beta Hydroxy Acid) są rozpuszczalne w tłuszczach, penetrują pory i usuwają sebum dlatego świetnie sprawdzają się w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej ze skłonnością do zapychania porów i powstawania niedoskonałości. Kwasy PHA (Poly Hydroxy Acid) mają większe cząsteczki niż kwasy AHA, dzięki czemu działają delikatniej i są odpowiednie dla skóry wrażliwej: złuszczają, nawilżają i działają antyoksydacyjnie.
Jakie korzyści przynosi stosowanie kwasów w codziennej pielęgnacji skóry twarzy?
Kwasy wspomagają w złuszczaniu martwego naskórka, a więc poprawiają teksturę (wygładzają) i koloryt skóry (rozjaśniają i rozświetlają). Stosowane długoterminowo stopniowo redukują zmarszczki i drobne linie, zmniejszają przebarwienia różnego pochodzenia. Wspomagają oczyszczenie porów i ich widoczność (zwężenie porów)
Nie należy też zapominać o tym, że stosowanie kwasów poprzez swoje działanie złuszczające zwiększać będzi penetrację składników aktywnych zawartych w kosmetykach, które stosujemy w codziennej pielęgnacji (kremach, serum, eliksirach).
Czym różnią się kosmetyki z kwasami dostępne w gabinetach dermatologicznych od tych dostępnych w drogeriach?
Preparaty z kwasami stosowane do zabiegów gabinetowych zazwyczaj mają wyższe stężenia kwasów są więc zwykle bardziej skuteczne, ale również bardziej drażniące i ich aplikacja przeprowadzana jest przez lekarza lub kosmetologa. W drogeriach zwykle mamy do dyspozycji produkty z niższymi stężeniami kwasów, odpowiednie do codziennego użytku w domu – są bezpieczniejsze i nadają się do samodzielnego stosowania, ale działają wolniej.
Jakie stężenie kwasów jest bezpieczne do stosowania w domowych warunkach? Jakie są zalecenia dotyczące częstotliwości ich stosowania?
Jeśli chodzi o kwasy AHA to stężenie do 10% jest bezpieczne do codziennego stosowania (stężenie powyżej 10% zaleca się stosować raz w tygodniu). W przypadku kwasów BHA bezpieczne do codziennego stosowania jest stężenie do 2%, a kwasów PHA do 10%. Zawsze jednak dobrze skonsultować się z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania kosmetyków z wysokimi stężeniami kwasów lub zacząć ich stosowanie 2-3 razy w tygodniu i uważne obserwowanie reakcji skóry. Jeśli nie pojawiają się podrażnienia, można zwiększyć częstotliwość.
Jakie są najważniejsze zasady stosowania kosmetyków z kwasami w domu, aby były one bezpieczne i skuteczne?
Zawsze przed pierwszym zastosowaniem nowego kosmetyku warto wykonać test na delikatnej skórze zagłębienia przedramienia lub za uchem – jeśli pojawia się silna reakcja alergiczna lub podrażnienie, lepiej nie ryzykować. Aplikując kosmetyki z kwasami należy omijać okolice oczu. Na początku dobrze jest używać kosmetyków z kwasami rzadziej (2-3 razy w tygodniu), zwiększając częstotliwość w miarę adaptacji skóry. Ważne jest, aby nie przesadzać z ilością nakładanego na skórę kosmetyku – na ogół producent podaje jak dużo preparatu aplikować na skórę i tych wskazówej warto się trzymać. Podczas korzystania z kosmetyków z kwasami trzeba regularnie stosować krem z filtrem przeciwsłonecznym SPF 30 lub wyższym.
Jakie inne składniki aktywne mogą być stosowane razem z kwasami, a jakich należy unikać, aby uniknąć podrażnień lub innych problemów skórnych?
Kwasy można stosować z peptydami, kwasem hialuronowym, ceramidami i niacynamidem. Niestety kwasy nie lubią towarzystwa retinoidów, innych kwasów wzmacniających wzajemnie swoje działanie i witaminy C, która traci swoją stabilność w kombinacji z niektórymi kwasami.
Jakie są najczęstsze efekty uboczne stosowania kwasów na skórę i jak można ich uniknąć?
Bardzo częstą reakcją na kosmetyki zawierające kwasy jest podrażnienie, zaczerwienienie i suchość niekiedy połączona nawet z łuszczeniem się. Po pielęgnacji z kwasami może wystąpić silna nadwrażliwość na słońce. Dlatego ważne jest stosowanie kosmetyków z umiarem, rozpoczynając kurację od niższych stężeń, regularne nawilżanie skóry i zawsze używanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym.
Czy istnieją przeciwwskazania do stosowania kwasów w pielęgnacji skóry? Kto powinien ich unikać?
Zarówno z zabiegów gabinetowych jak i kosmetyków z kwasami nie powinny korzystać osoby z bardzo wrażliwą lub uszkodzoną skórą, stosujące inne drażniące kuracje dermatologiczne np silne retinoidy, nadtlenek benzoilu i innne preparaty „na receptę” zaordynowane przez dermatologa. Stosowania niektórych kwasów (np. salicylowego) nie zaleca się kobietom w ciąży. Osobiście uważam, że każdą nową kurację – również z kwasami – warto skonsultować z dermatologiem, szczególnie jeśli mamy wrażliwą skórę lub istniejące schorzenia skórne.
Nasz ekspert: dr Anna Płatkowska, lekarz dermatolog i wenerolog, specjalista medycyny estetycznej, Klinika Anclara H&A, Warszawa ul. Puławska 136 lok. 61 (www.anclara.pl).