Strona główna » Blog » Wazektomia – co to i dlaczego się ją wykonuje?

<strong>Wazektomia – co to i dlaczego się ją wykonuje?</strong>

Wazektomia – co to i dlaczego się ją wykonuje?

Wazektomia jest formą trwałej antykoncepcji przeznaczoną dla mężczyzn, którzy nie chcą mieć już potomstwa. Zabieg jest w pełni legalny i bezpieczny dla pacjenta. Ważnym aspektem jest to, że wazektomia nie wpływa na funkcje seksualne ani gospodarkę hormonalną pacjenta, zatem nie prowadzi do obniżenia libido czy zaburzeń erekcji.

Na czym polega wazektomia?

Podczas wazektomii nasieniowody mężczyzny są operacyjnie przecinane oraz podwiązywane przez doświadczonego urologa. W ten sposób tworzona jest fizyczna blokada i plemniki nie przedostają się do spermy. Zabieg powoduje trwałą niepłodność mężczyzny i brak możliwości zapłodnienia partnerki podczas kontaktów seksualnych. Istnieją dwie metody wykonania tej procedury – klasyczna oraz bez użycia skalpela (WBS).

Drugi typ zabiegu zyskał większą popularność z powodu mniejszej inwazyjności i braku blizn pooperacyjnych w okolicy pachwin. Zabieg wazektomii trwa ok. 1 godziny, a wykonuje się go przy użyciu znieczulenia miejscowego. Wskaźnik powodzenia wazektomii jest bardzo wysoki i wynosi ok. 99,7%, przy niskim wskaźniku powikłań 1% do 2% (takich jak krwiak, infekcja, podskórne zgrubienie w miejscu przecięcia nasieniowodów).

Czy wazektomia jest odwracalna?

Wazektomię można potencjalnie odwrócić, ale nie powinno być to argumentem za wykonaniem zabiegu – w części przypadków zdarza się, że zabieg naprawczy nie w pełni przywraca płodność pacjenta. Zaleca się, aby zarówno pacjent, jak i jego partnerka, byli zaangażowani w podjęcie tej ważnej decyzji. Nie należy podejmować tej decyzji pochopnie. Jeżeli nie jesteś w pełni przekonany, czy akceptujesz trwały efekt wazektomii, nie powinieneś poddawać się zabiegowi.

Czy istnieją przeciwwskazania do wazektomii?

Ważnym elementem poprzedzającym wykonanie wazektomii jest omówienie z lekarzem kwestii dotyczących zabiegu. Nie ma bezwzględnych przeciwwskazań do wazektomii, które z góry wykluczają pacjenta z kwalifikacji do zabiegu. Zakwalifikowanie do wazektomii jest opiera się na dotychczasowej historii medycznej, seksualnej i życiowej pacjenta. Pod uwagę bierze się istotne choroby, dolegliwości, operacje oraz urazy dotyczące układu moczowo-płciowego, w tym przebyte choroby nowotworowe dotyczące tej okolicy.

Ważne jest, aby ustalić, czy Pacjent przyjmuje leki przeciwkrzepliwości krwi oraz choroby związane z krzepliwością krwi. Innymi kwestiami, które lekarz musi wziąć pod uwagę podczas konsultacji, jest wiek pacjenta, posiadanie potomstwa i plany prokreacyjne na przyszłość.

O czym należy pamiętać po zabiegu wazektomii?

Po zabiegu należy dbać o higienę miejsca operowanego i powstrzymywać się od kontaktów seksualnych przez co najmniej 7 dni. Po ośmiu tygodniach od zabiegu zaleca się, aby zbadać nasienie pod kątem obecności plemników. To pozwoli na wykluczenie nieskuteczności wazektomii. Plemniki mogą być obecne w spermie jeszcze nawet do kilkunastu tygodni po zabiegu. Dlatego do czasu badania spermy najlepiej stosować odpowiednią antykoncepcję. Często na zabieg decydują się mężczyźni, którym zależy na skutecznej ochronie przed ciążą, a chcą zrezygnować ze stosowania prezerwatyw i antykoncepcji hormonalnej partnerki. Trzeba jednak pamiętać, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

W klinice Anclara zabiegi wykonuje lek. Mateusz Kamiński, specjalista urolog.