Strona główna » Blog » Urolog – w czym może Ci pomóc?

Urolog – w czym może Ci pomóc?

Urolog – w czym może Ci pomóc?

Wizyta u urologa, czyli specjalisty od narządów moczowo-płciowych, wciąż u wielu mężczyzn budzi niepotrzebny strach. Tymczasem regularne badania sprawiają, że wczesne wykrycie chorób sprawia, że w 92 procentach są one wyleczalne

Skąd ten lęk? Przede wszystkim wynika on z niewiedzy – brak świadomości, jak przebiega badanie urologiczne sprawia, że kojarzy się ono z czymś nieprzyjemnym. A przecież z nietrzymaniem moczu czy innymi dolegliwościami związanymi z narządami płciowymi można sobie skutecznie poradzić. Urologia oprócz profilaktyki, czyli leczenia chorób, oferuje swoim pacjentom zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. 

Z roku na rok cieszą się one coraz większym uznaniem mężczyzn, którzy stanowią już 30 procent wszystkich klientów klinik beauty. Przygotowaliśmy opis dwóch najczęściej wybieranych przez klientów zabiegów. Specjalizuje się w nich urolog- doktor Mateusz Kamiński z kliniki Anclara. 

POWIĘKSZANIE PENISA WŁASNYM TŁUSZCZEM
Zabieg powiększania prącia własnym tłuszczem to najlepszy sposób na poprawę wyglądu męskiego narządu płciowego. W klinice Anclara zachowujemy wszystkie środki ostrożności i dyskrecji – decydując się na zabieg, możesz mieć pewność, że nikt poza lekarzem i tobą nie dowie się o tym, że go wykonujesz.

Wskazania i przygotowanie do zabiegu
Pierwszym, najważniejszym wskazaniem do wykonania zabiegu, jest niskim poziom zadowolenia z wyglądu prącia. Oczywiście to bardzo subiektywne, ale rozmiar, grubość penisa, wpływa na samopoczucie mężczyzn, a przede wszystkim na ich pewność siebie. Kolejnym czynnikiem motywującym do powiększania penisa jest brak satysfakcji seksualnej. Podczas konsultacji z urologiem pacjent opowiada więc o swoich motywacjach. Doktor opisuje przebieg zabiegu oraz możliwe do uzyskania efekty. Ważne, by tuż przed wizytą poddać się depilacji okolic intymnych, co umożliwi właściwą dezynfekcję. 

Przebieg zabiegu
Zabieg powiększania penisa własnym tłuszczem (lipotransfer) trwa maksymalnie 120 minut. Tłuszcz pobierany jest np. z podbrzusza pacjenta po wcześniejszym nasączeniu tkanki specjalnym roztworem znieczulającym. Następnie za pomocą kaniuli aspiruje się go do strzykawki z wytworzonym podciśnieniem. W ten sposób adipocyty ulegają najmniejszym uszkodzeniom, dzięki czemu wydłuża się ich żywotność. Następnie lekarz dokonuje preparatyki tłuszczu i łączy go osoczem bogatopłytkowym, co korzystnie wpływa na żywotność adipocytów. Tłuszcz w takiej formie wstrzykiwany jest pod skórę znieczulonego penisa penisa cienką kaniulą. Po wykonaniu zabiegu pacjent przez godzinę pozostaje w klinice na obserwacji. 

Efekty po zabiegu.
Powiększanie penisa własnym tłuszczem to doskonała alternatywa dla metod operacyjnych lub tych, które wykorzystują wypełniacze. Dzięki tej metodzie można powiększyć obwód penisa o 3-4 cm, a jego długość o 1 cm. Komórki tłuszczowe pozwalają na utrzymanie efektów zabiegu nawet do 2 lat. Co ważne – lipotransfer pozwala na przeniesieniu wraz z komórkami tłuszczowymi komórek macierzystych. Dzięki temu część komórek tłuszczowych pozostaje pod skórą prącia na zawsze i po drugim zabiegu efekty są w zasadzie tak trwałe, że nie trzeba go powtarzać. Ważny jest też naturalny wygląd członka (tłuszcz rozkłada się równomiernie, niewidoczne są zgrubienia czy przerosty). Rekonwalescencja trwa od 2-3 tygodni. W tym czasie należy unikać stosunku i nie masturbować się. Zakazany jest także wysiłek fizyczny. 

OBRZEZANIE I PLASTYKA NAPLETKA
Dla jednych obrzezanie napletka to rytuał religijnych, dla innych – metoda leczenia. Szacuje się, że na świecie jest około 20-30 proc. obrzezanych mężczyzn. Ważną motywacją do jego wykonania są względy higieniczne – pod napletkiem gromadzi się bowiem złuszczony naskórek, łój, resztki moczu i nasienia. Utrudniony dostęp tlenu i niewłaściwa higiena mogą prowadzić do rozwoju bakterii oraz wirusów, a w rezultacie – stanów zapalnych, a nawet niepłodności. Co ciekawe kilka lat temu Francuska Akademia Narodowa Badań nad AIDS i wirusowym zapaleniem wątroby opublikowała badania potwierdzające, że u mężczyzn obrzezanych rozprzestrzenianie się wirusa HIV jest niższe nawet o 55 procent, a zachorowalność z powodu HIV zmniejsza się o 76 proc. Brak napletka u partnera seksualnego jest korzystny także dla kobiet – ryzyko zachorowalność na wirusa HPV, odpowiedzialnego za raka szyjki macicy, krtani i odbytu, spada o 28 proc. 

Przebieg zabiegu
Pacjenci konsultują zabieg obrzezania nie tylko ze względów higienicznych czy estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych (stulejka) Jest to zwężenie napletka przez pierścień tkankowy, który uniemożliwia zsuwanie napletka z żołędzi. Może to utrudniać oddawanie moczu lub całkowicie uniemożliwiać współżycie (ból, krwawienie). Zabieg obrzezania, czyli leczenie stulejki, odbywa się w znieczuleniu miejscowym, za pomocą kremu oraz specjalnego środka, którym ostrzykuje się podstawę prącia. Następnie lekarz zaznacza miejsca cięcia mazakiem, a potem za pomocą skalpela lub lasera CO2 usuwa fragment skóry tworzący pierścień i uniemożliwiający zsuwanie skóry napletka. Dzięki użyciu noża laserowego zmniejsza się ryzyko krwawienia i nie ma konieczności zakładania dodatkowych szwów. Ostatni etap zabiegu to połączenie blaszek napletka za pomocą małych, rozpuszczalnych szwów i założenie jałowego opatrunku. 

Efekty po zabiegu
Widoczne są zaraz po wykonaniu zabiegu, ale blizna w miejscu zespolenia blaszek może być widoczna nawet przez 6 miesięcy. Należy pamiętać o stosowaniu maści przeciwzapalnych, a także przez pierwsze 2/3 tygodnie unikać kąpieli w wannie lub basenie, a także używania środków do aromatyzowanych higieny intymnej.

Masz pytania? Zapraszamy do naszego urologa lek. Mateusza Kamińskiego