Suchość pochwy to dolegliwość dotykająca pacjentki w różnym wieku. Pierwsze symptomy, takie jak uczucie dyskomfortu podczas stosunku, ból towarzyszący oddawaniu moczu lub aktywności fizycznej. Niezbędne jest szybkie rozpoznanie problemu i wdrożenie nowoczesnych metod leczenia. Pytamy o nie doktor Martynę Sikorę z Kliniki Anclara. W jaki sposób suchość pochwy wpływa na obniżenie komfortu życia pacjentki?
Suchość pochwy to problem częściej dotykający pacjentki niż nam się wydaje. Pierwszym symptomy tej dolegliwości to ciągłe uczucie dyskomfortu, podrażnienia i bolesne stosunki. Często kobiety mylą niewystarczające nawilżenie pochwy ze spadkiem libido. Oczywiście brak ochoty na seks (czy to na podłożu psychologicznym, czy hormonalnym) również może występować, ale częściej podświadomie unikają stosunków ze względu na związany z nim dyskomfort i ból.
Po zastosowaniu leczenia farmakologicznego czy też zabiegowego suchości pochwy nagle okazuje się, że libido wraca. Leczenie pacjentek z tą dolegliwością daje ogromną satysfakcję. Sfera seksualna to w końcu bardzo ważna część każdego związku. Podstawą udanego pożycia seksualnego jest wynoszenie przyjemność przez obydwie osoby w nim uczestniczące. Pacjentki od początku terapii odczuwają poprawę i są bardzo szczęśliwe. To bardzo cieszy mnie jako ich lekarza.
Często kobiety skarżą się też na zapalenie układu moczowego, które jest konsekwencją suchości pochwy.
Ze względu na suchość pochwy, najczęściej w trakcie stosunków, dochodzi do uszkodzeń błony śluzowej, które stanowią „wrota” dla mikroorganizmów i wystąpienia infekcji. Następnie zastosowane leczenie czy to przeciwbakteryjne czy przeciwgrzybicze nierzadko nasila objawy suchości pochwy. To prosta droga do ponownego wystąpienia infekcji. I tak w kółko. Suchość pochwy to bardzo duży problem, który, poza nieprzyjemnymi odczuciami i bólem, może doprowadzić do przewlekłych infekcji pochwy oraz rzadszego odbywania stosunków, a w ostateczności do ich całkowitego unikania.
Jakie są pierwsze niepokojące symptomy, pozwalające rozpoznać tę dolegliwość wcześniej?
Początkowo może być odczuwana jako niewystarczające nawilżenie, które później przerodzi się w suchość. To spowoduje, że pacjentki zgłoszą się z powodu uczucia dyskomfortu (np. w trakcie jazdy na rowerze, biegania czy w przypadku noszenia obcisłej bielizny), nawracających infekcji czy, tak jak mówiliśmy, bolesnych stosunków.
W jakim wieku pojawia się ta przypadłość?
Przyczynami suchości najczęściej jest obniżenie lub wahania poziomu estrogenów, które może być związane z wieloma czynnikami. Pośród nich możemy wymienić:
– menopauzę;
– przewlekłe stosowanie antykoncepcji hormonalnej;
– nawracające infekcje pochwy i ich leczenie (mogące być zarówno przyczyną, jak skutkiem);
– ciąże;
– okres połogu i karmienia piersią;
– stres;
– nieprawidłową dietę;
– korzystanie z basenu;
– stosowanie nieodpowiednich płynów do higieny intymnej czy do prania bielizny;
– stan po leczeniu niektórymi grupami leków (w tym np.: przeciwalergicznych czy przeciwdepresyjnych) i po leczeniu onkologicznym.
Tak naprawdę niewystarczające nawilżenie pochwy może wystąpić w każdym wieku.
Czy to prawda, że suchość pochwy jest efektem ubocznym antykoncepcji?
Często pacjentki, szczególnie w młodym wieku, winią leczenie antykoncepcyjne za spadek libido. Oczywiście takie działanie niepożądane również może występować, ale czasem podświadomie unikają stosunków ze względu na związany z nim dyskomfort i ból. Zmiana antykoncepcji zazwyczaj niweluje dolegliwość w postaci suchości pochwy, często jednak pacjentki wymagają wsparcia dodatkowym leczeniem farmakologicznym lub zabiegowym.
Jak wygląda leczenie suchości pochwy? Czy to tylko leczenie farmakologiczne?
W zależności od przyczyny wystąpienia zaburzenia, można zastosować różne formy leczenia, a jeszcze lepiej – łączyć je. Początkowo leczenie związane jest z zaleceniem zmiany środków do higieny intymnej i do prania bielizny. Zaleca się również stosowanie globulek dopochwowych z kwasem hialuronowym i pałeczkami kwasu mlekowego – czasem również z niewielką ilością hormonów. Ponadto należy podczas stosunku stosować żel intymny – to taki lubrykant do kupienia w aptece (bez żadnych wspomagaczy!). Podstawą zakwalifikowania pacjentki do leczenia zachowawczego lub łączonego z zabiegowym jest prawidłowe zebranie wywiadu i badanie ginekologiczne. W tym wypadku ginekologia estetyczna ma do zaoferowania małoinwazyjne zabiegi, które czasem są niezbędne do leczenia suchości pochwy, a niekiedy po prostu przyśpieszą znacznie efekt i wydłużą jego utrzymywanie się.
Czy Klinika Anclara oferuje innowacyjne metody leczenia suchości pochwy? Jeśli tak, to jakie?
W Klinice Anclara aktualnie posiadamy wiele metod do walki z suchością pochwy.
Laser CO2 — zabieg ten przeprowadzany jest w obrębie błony śluzowej ścian pochwy. Jego działanie polega na stymulacji przebudowy tkanek poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych, elastyny i kwasu hialuronowego – cały ten proces powoduje, że wzrasta napięcie i elastyczność tkanek, a także zwiększa się nawilżenie pochwy.
Osocze bogatopłytkowe – ze względu na pochodzenie z własnej krwi pacjentki osocze jest bezpieczne, nie powoduje uczuleń ani działań niepożądanych. Głównym składnikiem osocza bogatopłytkowego są płytki krwi, które zawierają wiele cząstek biologicznie czynnych biorących udział w procesach fizjologicznych. Są to głównie czynniki wzrostu, które zostają z nich uwolnione po podaniu w wybrane miejsce, w naszym przypadku w błonę śluzową i okolice wejścia do pochwy. Poprawiają one jakość tkanek między innymi poprzez aktywację odnowy komórek śluzówek, pobudzenie produkcji kolagenu i kwasu hialuronowego oraz pobudzenie tworzenia nowych naczynek krwionośnych. Wszystko to sprawia, że ściany pochwy stają się odmłodzone oraz lepiej nawilżone.
Kwas hialuronowy — podany w powierzchowne warstwy błony śluzowej powoduje zwiększenie nawilżenia oraz pobudza syntezę kolagenu i redukuje ilość szkodliwych wolnych rodników co poprawia jakość naszych tkanek i niweluje wiele problemów, w tym suchości pochwy.
Zapraszamy na konsultacje do naszych ginekologów dr Dawida Lisieckiego oraz dr Martyny Sikory
Sprawdź nasz zespół ! anclara.pl/o-nas