Strona główna » Blog » Filtry przeciwsłoneczne – jakie wybrać dla osoby dorosłej, dziecka lub osoby z chorobami skóry?

Filtry przeciwsłoneczne – jakie wybrać dla osoby dorosłej, dziecka lub osoby z chorobami skóry?

Filtry przeciwsłoneczne – jakie wybrać dla osoby dorosłej, dziecka lub osoby z chorobami skóry?

Ekspozycja na promieniowanie słoneczne bez odpowiedniej ochrony jest czynnikiem powodującym oparzenia słoneczne, pojawianie się przebarwień oraz przedwczesne starzenie się skóry. Kosmetyki z wysokim wskaźnikiem ochrony przeciwsłonecznej (SPF, ang. sun protection factor) zapewniają skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym. SPF tworzą substancje absorbujące lub rozpraszające światło słoneczne, tzw. filtry organiczne i nieorganiczne. Często kosmetyki przeciwsłoneczne zawierają kombinację obu z nich w celu uzyskania szerokiego spektrum ochrony. Jaki rodzaj filtrów zatem wybrać najlepiej, aby później nie była konieczna wizyta u dermatologa lub kosmetyczki?

Filtry organiczne przeciwsłoneczne – najlepsze dla osób o skórze delikatnej

Filtry organiczne (np. awobenzon, oktokrylen, ecamsule) chronią przed promieniowaniem słonecznym bezpośrednio absorbując promienie UVB oraz w mniejszym stopniu UVA. Pochłanianie UVB jest bardzo ważne, ponieważ to odpowiada ono za fotouszkodzenie skóry, w tym oparzenia słoneczne. Zdecydowaną zaletą filtrów organicznych jest ich formuła pozwalająca uzyskać dobry efekt kosmetyczny pomimo powtarzania aplikacji produktu, co jest szczególnie ważne w przypadku stosowania ich na co dzień, poza okresem plażowania. Wszystkie organiczne filtry przeciwsłoneczne w pewnym stopniu przenikają przez skórę, jednak ich wchłanianie ogólnoustrojowe jest zbyt niskie by powodować szkodliwe działanie. Zaleca się, żeby ograniczać stosowanie filtrów organicznych u dzieci poniżej 6. miesiąca życia, ponieważ skóra maluchów jest bardziej podatna na wnikanie substancji zawartych w kosmetykach.

Nieorganiczne filtry przeciwsłoneczne – najlepsze dla dzieci i osób o skórze delikatnej

Filtry nieorganiczne lub inaczej fizyczne (mikrocząstki tlenku cynku i dwutlenku tytanu) mają właściwości zarówno pochłaniania, jak i rozpraszania promieniowania słonecznego. Uważa się, że dzięki temu filtry nieorganiczne chronią silniej niż filtry organiczne. Tlenek cynku zapewnia lepszą ochronę przed promieniowaniem UVA, natomiast dwutlenek tytanu – przed promieniowaniem UVB. Wykazano, że nieorganiczne filtry przeciwsłoneczne nie przenikają głębiej niż dwie zewnętrzne warstwy rogowe naskórka, dlatego powodują mniej podrażnień i uczuleń. Z tego powodu filtry nieorganiczne są szczególnie polecane dla dzieci i osób z chorobami skóry. Niektóre kosmetyki z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu mogą pozostawiać widoczny biały film na skórze, który może być nieakceptowalny u osób z ciemną karnacją.

Dziecko posmarowane kremem z filtrem przeciwsłonecznym

Choroby skórne a promieniowanie słoneczne

Ekspozycja na słońce w przypadku przewlekłych chorób skóry może powodować ich zaostrzenie. Osoby z trądzikiem różowatym, ostudą czy toczniem rumieniowatym powinny szczególnie zwracać uwagę na właściwą fotoprotekcję. Zalecany jest odpowiedni ubiór, nakrycie głowy i kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi, najlepiej z tlenkiem cynku lub dwutlenkiem tytanu. Często osoby z trądzikiem zwyczajnym obserwują poprawę stanu skóry po ekspozycji na słońce, ponieważ promieniowanie wysusza łojotokową skórę i likwiduje bakterie odpowiedzialne za powstawanie krostek. W przypadku skóry trądzikowej należy jednak zawsze pamiętać o odpowiedniej fotoprotekcji – beztroskie opalanie może prowadzić do powstawania uporczywych przebarwień oraz przyspieszonego fotostarzenia się skóry.

Pamiętaj o systematycznym stosowaniu filtrów przeciwsłonecznych

Filtry przeciwsłoneczne nie są w pełni fotostabilne oraz stopniowo ulegają ścieraniu z powierzchni skóry. Z tego powodu podczas dłuższego czasu przebywania na słońcu istotna jest ponowna aplikacja kosmetyków z filtrem co ok. 2 godziny, jak również zaraz po kąpieli w morzu czy basenie. Rekomendowane jest stosowanie kosmetyków z SPF 30 i wyższym, które zapewniają najlepszą ochronę przeciw promieniowaniu słonecznemu.Ważne, aby pamiętać, że nawet dbając o swoją skórę w okresie wakacyjnym, może ona wymagać rewitalizacji, przy pomocy odpowiednich zabiegów. Tylko jakich? O tym przeczytasz w naszym artykule “Pielęgnacja po lecie”, ale już teraz możemy zdradzić, że kluczem do zdrowej cery są odpowiednio dobrane zabiegi, które pozwolą Ci na cieszenie się zdrową i pięknie wyglądającą skórą.