Strona główna » Blog » Obrzezanie – rytuał, czy metoda leczenia?

Obrzezanie – rytuał, czy metoda leczenia?

Obrzezanie – rytuał, czy metoda leczenia?

Dla jednych obrzezanie napletka to rytuał religijnych, dla innych – metoda leczenia. Szacuje się, że na świecie jest około 20-30 proc. obrzezanych mężczyzn.

Ważną motywacją do jego wykonania (obrzezanie) są względy higieniczne. Pod napletkiem gromadzi się bowiem złuszczony naskórek, łój, resztki moczu i nasienia. Utrudniony dostęp tlenu i niewłaściwa higiena mogą prowadzić do rozwoju bakterii oraz wirusów. W rezultacie dochodzi do stanów zapalnych, a nawet niepłodności.

Co ciekawe, kilka lat temu, Francuska Akademia Narodowa Badań nad AIDS i wirusowym zapaleniem wątroby opublikowała badania potwierdzające, że u mężczyzn obrzezanych rozprzestrzenianie się wirusa HIV jest niższe nawet o 55 procent. Ponadto zachorowalność z powodu HIV zmniejsza się w tej grupie pacjentów o 76 proc. 

Brak napletka u partnera seksualnego jest korzystny także dla kobiet – spada ryzyko zachorowalność na wirusa HPV.

Wirus ten odpowiedzialny jest za raka szyjki macicy, krtani i odbytu (ryzyko spada o 28 proc).

Pacjenci konsultują zabieg obrzezania nie tylko ze względów higienicznych czy estetycznych, ale przede wszystkim zdrowotnych (stulejka).

Stulejka to zwężenie napletka przez pierścień tkankowy, który uniemożliwia zsuwanie napletka z żołędzi. Może to utrudniać oddawanie moczu lub całkowicie uniemożliwiać współżycie (powodując ból i krwawienie).

Zabieg obrzezania, czyli leczenie stulejki, odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Pacjenta znieczulamy specjalnym kremem oraz zastrzykiem. Następnie lekarz zaznacza miejsca cięcia znacznikiem, by następnie skalpelem lub laserem Co2 usunąć fragment skóry tworzący pierścień i uniemożliwiający zsuwanie skóry napletka. Dzięki użyciu noża laserowego zmniejsza się ryzyko krwawienia. Ostatni etap zabiegu to połączenie blaszek napletka za pomocą małych, rozpuszczalnych szwów i założenie jałowego opatrunku. 

Efekty zabiegu widoczne są zaraz po jego wykonaniu. Blizna w miejscu zespolenia blaszek może być widoczna nawet przez 6 miesięcy. Należy pamiętać o stosowaniu maści przeciwzapalnych, a także przez pierwsze 2/3 tygodnie unikać kąpieli w wannie lub basenie. Po zabiegu pacjentom zalecamy specjalne środki do higieny intymnej.

Cena zabiegu obrzezania / plastyki napletka: 1600 – 2000 zł
Wszystkie zalecenia pozabiegowe omówi z Tobą
nasz urolog lek. Mateusz Kamiński.

https://anclara.pl/team/lek-mateusz-kaminski/
Zapraszamy na konsultacje.

Umów się na zabieg wygodnie przez https://www.moment.pl/anclara#

fot. unsplash.com/jeshoots-com