Strona główna » Blog » Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu to problem nawet 45 procent kobiet w Polsce.

Dolegliwość ta nasila się wraz z wiekiem, ale dotyczy także tych przed 30 rokiem życia. W przypadku nietrzymania moczu konsultujemy głównie starsze pacjentki. U nich problem ten z reguły jest bardziej nasilony i może być spowodowany urazowym porodem, zmianami hormonalnymi w przebiegu menopauzy czy otyłością.

Coraz częściej zgłaszają się też do klinika Anclara młode kobiety, u których problemu pojawił się po porodzie lub, tak jak w przypadku pacjentek starszych, wynika z otyłości. Profilaktyka to podstawa. Dlatego każda z pacjentek, która obserwuje u siebie objawy nietrzymania moczu powinna jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

Co może nas niepokoić? W zależności od rodzaju choroby może to być wyciek moczu przy wysiłku czy np. kichaniu lub kaszlu, ale mogą to być również częstsze wizyty w toalecie, uczucie naglącego parcia lub potrzeba oddania moczu w nocy.

Każda anomalia związana z oddawaniem moczu, pomimo że często wywołuje poczucie wstydu i zażenowania, musi zostać skonsultowana z lekarzem. 
PRZED ZABIEGIEM

Kwalifikacji do wykonania zabiegu dokonuje lekarz ginekolog podczas wizyty kwalifikacyjnej. Niezbędne jest posiadanie aktualnych badań cytologicznych (ważne są przez ok. 6 miesięcy), które można wykonać także w klinice Anclara. Przed zabiegiem należy zadbać właściwe nawodnienie tkanek, co poprawia efekt zabiegu, wypijając około 2 l wody. 

PRZEBIEG ZABIEGU

Zabiegi wykonywane są w znieczuleniu miejscowym w postaci kremów oraz w razie bardziej inwazyjnych metod — dodatkowo wykonujemy ostrzyknięcia okolicy Lignocainą. Pacjentka może odczuwać jedynie nieznaczny dyskomfort. Obecnie mamy dostęp do kilku zabiegów z kręgu ginekologii estetycznej.

1). HIFU – zabieg ten wykorzystuje fale ultradźwiękowe o wysokim natężeniu, które skupiają się pod śluzówką przedniej ściany pochwy, wpływając głęboko w struktury. Ich działanie polega początkowo na skróceniu i wzmocnieniu istniejących już włókien kolagenowych. Następnie pobudzeniu fibroblastów do produkcji nowych włókien kolagenowych oraz w ostateczności do powstawania nowych włókien sprężystych. Prowadzi to do wzmocnienia ścian pochwy i ich obkurczenia. Efektem „ubocznym” jest również wzrost nawilżenia pochwy.

2). Laser CO2 — zabieg ten przeprowadzany jest w obrębie przedniej ściany pochwy, nad którą znajduję się pęcherz. Jego działanie polega na stymulacji przebudowy błony śluzowej pochwy poprzez pobudzenie fibroblastów do produkcji włókien kolagenowych. Cały ten proces powoduje, że wzrasta napięcie i elastyczność tkanek pochwy niwelując niewielkie objawy nietrzymania moczu.

3). Nici – to nowość w ginekologii estetycznej, przynajmniej jeśli chodzi o walkę z nietrzymaniem moczu. Wchłanialne nici o różnych strukturach wprowadzane są pod śluzówkę przedniej ściany pochwy, powodując nie tylko jej przebudowę, ale mechanicznie wzmacniając jej strukturę i podtrzymując cewkę moczową. Efektem jest niwelowanie objawów w wysiłkowym nietrzymaniu moczu.

PO ZABIEGU

Uczucie dyskomfortu oraz wyciek surowiczy w pochwie to szybko ustępujące objawy towarzyszące pacjentkom podczas pierwszych dni po zabiegu. Dlatego ważne jest noszenie wkładek higienicznych. Nie należy również przez 5 dni współżyć ani przyjmować niesteroidowych leków przeciwzapalnych NLPZ. Zalecane jest także unikanie kąpieli w jacuzzi, saunie, a także spożywanie pikantnych potraw, kofeiny oraz alkoholu. zabiegu.

fot. unsplash/ava sol