Strona główna » Blog » Nadpotliwość – problem 45% mężczyzn

Nadpotliwość – problem 45% mężczyzn

Nadpotliwość – problem 45% mężczyzn

Wydzielanie potu to proces konieczny do zachowania odpowiednich procesów w organizmie. Różnimy się jednak pod względem liczby i rozmieszczenia gruczołów potowych. Na skórze człowieka może być ich nawet od 2 do 3 milionów i produkują około 1,5 litra potu dziennie (sportowcy tracą nawet 2 litry potu na godzinę podczas intensywnego wysiłku).

Gruczoły są aktywne niezależnie od tego, czy jesteśmy w ruchu, czy w spoczynku – pracują nawet podczas snu. Dlaczego? Bo pot połączony z łojem tworzy powłokę ochronną, która zabezpiecza skórę przed wysuszeniem i niekorzystnymi wpływami środowiska. Pozwala to nie tylko uniknąć przegrzania. Umożliwia też organizmowi pozbycie się toksyn i szkodliwych produktów przemiany materii. Pocimy się jednak nie tylko pod wpływem gorąca czy wysiłku fizycznego – składający się z wody, potasu, sodu i mocznika pot – często pojawia się w momentach silnego stresu.

Nadpotliwość to problem ponad 45 procent mężczyzn (kobiety rzadziej zmagają się z tym problemem) w średnim wieku i najczęściej objawia się w takich miejscach jak pachy, dłonie czy stopy.

Jak poradzić sobie z nadpotliwością? Pierwszym etapem jest zadbanie o higienę i wybór odpowiedniego antyperspirantu. Na przykład takiego, który bazuje nad chlorku glinu, blokującym kanały gruczołów. Do codziennych kąpieli warto dać roztwór z boraksu, soli morskiej, sody oczyszczonej i olejku eterycznego. Warto przyjrzeć się również diecie – niektóre produkty mogą wzmagać pocenie się. Należą do nich zwłaszcza tłuste mięso, cebula oraz czosnek. Dobrze, gdy w naszym jadłospisie pojawią się natomiast świeże owoce, warzywa, drób, a picie minimum 2 litry wody stanie się codziennym rytuałem.

Co gdy to zawodzi? Wtedy warto o pomoc zwrócić się do lekarza – dermatologa. Po przeprowadzeniu pełnej diagnostyki oraz sprawdzeniu ogólnego stanu zdrowia lekarz dermatolog z Kliniki Anclara może zaproponować zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Toksynę botulinową podaje się na okolice: pach, stóp, dłoni (ale również dolnej części pleców oraz linii włosów). Tam gdzie nadmierne wydzielanie potu powoduje dyskomfort pacjenta. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym kremem znieczulającym, bądź też w znieczuleniu nasiękowym wykonywanym przez lekarza anestezjologa. Decyzję o rodzaju znieczulenia podejmujemy na wizycie u dermatologa. Nadpotliwość usuwamy czasowo ograniczając pracę gruczołów łojowych zastrzykami z toksyny botulinowej. 

Efekt zabiegu utrzymuje się od 6 do 8 miesięcy. W tym czasie pacjent nie stosuje antyperspirantu! Toksyna botulinowa świetnie radzi sobie z problemem nadpotliwości.Cena zabiegu 1700 – 2000 zł.
Zapraszamy na konsultacje do naszych specjalistów!