Strona główna » Blog » Porady dietetyka – dr n.med. Wanda Baltaza dietetyk kliniczny (dietetyk z Warszawy)

Porady dietetyka – dr n.med. Wanda Baltaza dietetyk kliniczny (dietetyk z Warszawy)

Porady dietetyka – dr n.med. Wanda Baltaza dietetyk kliniczny (dietetyk z Warszawy)

Nowy Rok! Dla większości z nas jest to czas planowania i wdrażania zmian, które mają zapewnić „nowy początek”. Na wszystkie Wasze wątpliwości odpowie Wanda Baltaza (dietetyk Warszawa ) współpracująca z naszą Klinika. Najczęściej powtarzającymi się postanowieniami noworocznymi są oczywiście te, dotyczące poprawy swojej sylwetki i nawyków żywieniowych… Któż z nas nie rozpoczynał 1 stycznia diety lub nie kupował karnetu na siłownię? W końcu codziennie słyszymy, że prawidłowe menu i ruch są kluczowe do utrzymania zdrowia – jak w takim razie najlepiej zacząć?

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby sprawdzić stan swojego zdrowia i wszelkie zmiany dostosować do potrzeb naszego organizmu! Nie ma sensu po raz kolejny sięgać po traumatyczne diety, które dają efekt na krótko, a kosztują nas wiele wyrzeczeń i cierpienia. Po co masz rezygnować z węglowodanów, odstawiać pieczywo etc.? Odpowiednio dobrana dieta sprawia, że mamy więcej energii, lepszą koncentrację i odporność, zmniejsza również ryzyko występowania wielu chorób (np. chorób układu krążenia, nowotworów, czy też cukrzycy typu 2), pozytywnie wpływa również na wygląd naszej skóry i paznokci (dietetyk Warszawa).

Podstawą najzdrowszych diet, rekomendowanych przez polskie i światowe towarzystwa dietetyczne, są:

– warzywa i owoce – z naciskiem na warzywa,

– produkty zbożowe – jak najmniej przetworzone – takie, jak kasze (zwłaszcza gryczana, jaglana i pęczak), ryż (brązowy, jaśminowy, basmati), makarony i pieczywo pełnoziarniste; zamiast rezygnować z pieczywa, zamień produkty z pszenicy, na żytnie lub gryczane,

– produkty będące źródłem białka – produkty nabiałowe o średniej zawartości tłuszczu (naturalne jogurty, kefiry, sery twarogowe, mleko), jaja, mięso (najlepiej znacznie ograniczyć jego spożycie – drób powinniśmy jeść maksymalnie 2-3 razy w tygodniu, natomiast mięso czerwone – max. 2 razy w miesiącu!), ryby i owoce morza, a także orzechy i nasiona roślin strączkowych,

– tłuszcze – przede wszystkim roślinne (oliwa z oliwek, olej rzepakowy etc.).

Najważniejsze jednak jest to, żeby dobrze się czuć, a wszystkie modyfikacje najlepiej wprowadzać STOPNIOWO! Kolejność posiłków powinna być dostosowywana do indywidualnych potrzeb. Można powtarzać posiłki i modyfikować pod swoje upodobania. Określ swoje cele i wprowadź drobne zmiany w codziennych nawykach metodą małych kroków- mówi dietetyk Wanda Baltaza (dietetyk Warszawa).

Jednak nawet najlepsza dieta nie zapewni pełni zdrowia, świetnego wyglądu i samopoczucia, jeśli pominiemy ruch – podobnie w drugą stronę, sama aktywność fizyczna nie będzie wystarczająca do utrzymania dobrej kondycji naszego organizmu!

Z aktywnością tak, jak z dietą – najlepiej wprowadzać drobne zmiany w codziennych nawykach. Zamiast wszędzie jeździć samochodem, lepiej się przejść lub pojechać na rowerze, stopniowo zwiększając dystanse. Oglądając telewizję można poćwiczyć lub jeździć na rowerze stacjonarnym, z dziećmi można bawić się aktywnie – zwłaszcza na świeżym powietrzu, warto też przyłożyć się do domowych porządków. Nawet najprostsze aktywności, jak spacery, będą fantastycznie wpływały na nasze zdrowie.

Jak zatem dobrze wystartować, żeby odnieść sukces? (dietetyk Warszawa)

Określić realistyczny, a nie kosmiczny cel. Nie oczekuj, że wszystko się zmieni w ciągu tygodnia. Zastanów się co jesteś w stanie zmienić w najbliższym czasie, określ od czego chcesz zacząć, na przykład: 

1. Jedzenie regularnych posiłków co 3-4h! 

2. Picie 2l wody dziennie!

3. Spacerowanie 30 min każdego dnia!

A potem, dzień po dniu, spróbuj trzymać się tych postanowień. Zmiany wprowadzaj stopniowo – radzi Wanda Baltaza (dietetyk Warszawa).

Szybko zrezygnujesz jeśli wprowadzisz wszystkie restrykcje tego samego dnia więc nie rób tego! Nie przejmuj się, jeżeli coś Ci się nie uda, każdemu zdarzają się potknięcia, a przede wszystkim trzeba się dobrze czuć! Zacznij już dzisiaj nie odsuwaj „startu”. Nie odkładaj zmian na później, nie czekaj na okazję – zacznij już dziś!

Jeżeli chcesz umówić się na konsultację do naszego dietetyka w Warszawie dr Wandy Baltaza wejdź na https://anclara.pl/team/dr-n-med-wanda-baltaza/

Wanda Baltaza – dietetyk warszawa, prowadzi pacjentów na dietach klasycznych, wegańskich, wegetariańskich oraz tych dostosowanych do chorób przewlekłych oraz autoimmunologicznych.

Umów się na konsultację przez: https://www.moment.pl/anclara#