Strona główna » Blog » Toksyna botulinowa (botoks) czy kwas hialuronowy – kiedy je stosować i jakie są różnice?

Toksyna botulinowa (botoks) czy kwas hialuronowy – kiedy je stosować i jakie są różnice?

Toksyna botulinowa (botoks) czy kwas hialuronowy – kiedy je stosować i jakie są różnice?

Spośród licznych zabiegów medycyny estetycznej największą popularnością cieszą się te z użyciem kwasu hialuronowego oraz toksyny botulinowej (powszechnie kojarzonej jako botoks). Obie te substancje pomagają nam poprawić wygląd skóry, ale w różny sposób. Zanim zdecydujemy się na “ostrzyknięcie” problematycznych dla nas miejsc botoksem lub kwasem hialuronowym, warto poznać różnice między tymi dwiema substancjami, zwłaszcza te dotyczące zastosowania czy efektów, jakich możemy spodziewać się po konkretnym zabiegu. 

Do czego służy botoks i gdzie go stosujemy?

Botoks, inaczej toksyna botulinowa, to substancja blokująca sygnał nerwowy wysyłany do mięśni. Działając w ten sposób, powoduje osłabienie mięśni i spłycenie zmarszczek mimicznych. Gdzie podaje się botoks? Najpopularniejsze miejsca iniekcji botoksu to czoło, okolica między brwiami oraz miejsca wokół oczu. Może być on również stosowany w innych miejscach, takich jak broda i szyja. Efekt zabiegu utrzymuje się od 4 do 6 miesięcy. Po tym czasie, dla podtrzymania efektu, należy powtórzyć zabieg. 

Botoks na zmarszczki na czole

Jednym z miejsc, w które często wstrzykuje się botoks, jest czoło. Z takiego zabiegu skorzystać może każdy, kto czuje potrzebę odmłodzenia swojej twarzy, o ile nie występują żadne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Najczęściej wygładza się okolicę między brwiami, czyli tzw. lwią zmarszczkę oraz poprzeczne zmarszczki na czole. Profesjonalnie wykonany zabieg poprawia wygląd twarzy w sposób naturalny. Skóra staje się wygładzona, dzięki czemu wygląda młodziej, a brwi ulegają delikatnemu uniesieniu (efekt tzw. otworzenia oka). Ostateczny efekt zabiegu widoczny będzie ok. 14 dni od jego wykonania. 

Botoks na „kurze łapki”

Botoks na twarzy wykorzystuje się także w okolicy oczu na zmarszczki zwane “ kurzymi łapkami”. To miejsce, w którym bardzo często pojawiają się pierwsze oznaki starzenia się skóry – u niektórych pacjentek już po 30. roku życia. Warto zaznaczyć, że botoks może być stosowany jako metoda zapobiegawcza – regularnie wykonywany zabieg pozwoli nie tylko wygładzić już istniejące zmarszczki, ale także zapobiec powstawaniu nowych. Leczenie botoksem kurzych łapek należy powtarzać co ok. 6 miesięcy.  

Botoks na zmarszczki mimiczne 

Zabiegi medycyny estetycznej z wykorzystaniem botoksu polecane są osobom, które chcą pozbyć się zmarszczek mimicznych, ale też poprawić swój ogólny wygląd. Dzięki temu zabiegowi, w zależności od występującego problemu, możemy uzyskać efekt odmłodzonej, wypoczętej twarzy, wygładzonej skóry, a nawet wyrównania asymetrii. 

Botoks na nadpotliwość 

Iniekcje botoksu stosuje się również w przypadku nadpotliwości w okolicy pach oraz na dłoniach, stopach i narządach płciowych. Niewielka dawka toksyny botulinowej blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły wydzielania zewnętrznego, dzięki czemu problem nadpotliwości znika. Efekt takiego zabiegu utrzymuje się zazwyczaj około pół roku do ośmiu miesięcy – po tym czasie należy powtórzyć procedurę. 

Na polskim rynku istnieje kilka firm produkujących toksynę botulinową. Nasz specjalista dobierze odpowiedni preparat dostosowany do Twoich potrzeb.

Kiedy należy wybrać kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy to substancja naturalnie występująca w organizmie, która odpowiada za utrzymanie nawilżenia w skórze. W medycynie estetycznej kwas hialuronowy jest stosowany do wypełniania zmarszczek, bruzd i zagłębień na twarzy oraz do modelowania ust i kości policzkowych. Efekt zabiegu utrzymuje się od 8 do 12 miesięcy, w zależności od miejsca podania i indywidualnych cech organizmu.

Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Iniekcje kwasu hialuronowego polecane są osobom, które chcą poprawić objętość skóry, wypełnić zmarszczki i bruzdy oraz nadać twarzy młodszy i bardziej wypoczęty wygląd. Kwas hialuronowy działa jak płynny implant – podajemy go w takie miejsca, które potrzebują dodatkowej objętości. Usieciowany kwas hialuronowy wypełni skórę niwelując zmarszczki. 

Podczas gdy botoksu używamy, kiedy występują zmarszczki mimiczne wynikające z ruchomości mięśni, kwas hialuronowy stosuje się do nadania objętości skórze, wypełnienia zmarszczek oraz nawilżenia skóry. Wybierając odpowiednią metodę, zawsze należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże dopasować zabieg do naszych indywidualnych potrzeb. 

Ujędrnianie i rewitalizacja skóry

Kwas hialuronowy jest substancją nie tylko wypełniająca, ale też ujędrniająca i rewitalizująca skórę. Dzięki swoim zdolnościom higroskopijnym, polegającym na wiązaniu wody w skórze, kwas hialuronowy posiada właściwości nawilżające i zapobiega przeznaskórkowej utracie wody. Oprócz tego wykazuje działanie regenerujące, napinające i odświeżające skórę, stymuluje komórki do produkcji kolagenu oraz wyrównuje koloryt cery. Tego rodzaju działanie wykorzystuje się zarówno do tego, aby poprawić wygląd całej twarzy, szyi, dekoltu, dłoni, ale też w leczeniu blizn. Wypełnienie blizny kwasem hialuronowym niemal natychmiast poprawia jej wygląd, ale też pobudza zachodzące w skórze procesy naprawcze oraz syntezę kolagenu.  

Powiększanie ust kwasem hialuronowym

Kwas hialuronowy znajduje swoje zastosowanie także w przypadku modelowania ust. Substancji tej można użyć, kiedy zależy nam na efekcie powiększenia, wypełnienia lub zniesienia asymetrii ust. Kwas hialuronowy na usta to też remedium na ich nadmierną suchość. Powiększanie ust kwasem hialuronowym to także świetna metoda, z której możemy skorzystać, gdy kondycja naszych ust uległa pogorszeniu ze względu na wiek czy fotostarzenie wywołane niekorzystnymi warunkami zewnętrznymi. Działanie promieni słonecznych, wiatr i niskie temperatury osłabiają strukturę naszych włókien kolagenowych tak samo jak upływający czas. Kwas hialuronowy zastosowany do ust poprawia ich kształt, jędrność, koloryt i nawilżenie. 

Kwas hialuronowy to bezpieczna dla człowieka substancja, a w rękach doświadczonego lekarza daje naturalny efekt. Aby upewnić się, że nasze usta będą wyglądać dokładnie tak, jak chcemy, warto wybrać sprawdzonego specjalistę i umówić się z nim na konsultację. Marka kwasu hialuronowego oraz konkretny produkt zostanie dobrany przez naszego lekarza do Twoich potrzeb i oczekiwanych efektów powiększenia.

Botoks czy kwas hialuronowy – podsumowanie 

Podsumowując, botoks i kwas hialuronowy to dwie różne substancje wykorzystywane w medycynie estetycznej na szeroką skalę. Pomagają one poprawić wygląd skóry w różny sposób. Botoks działa na mięśnie, zmniejszając zmarszczki mimiczne, natomiast kwas hialuronowy wypełnia zmarszczki i bruzdy oraz poprawia objętość skóry. Decyzja o wyborze jednego z tych zabiegów zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań pacjenta oraz od miejsca, którego wygląd chcemy poprawić. 

Podczas pierwszej wizyty w naszej Klinice Anclara, dermatolog estetyczny wykona obrazowanie twojej twarzy i dobierze odpowiednie zabiegi dla Ciebie.