Botox Mokotów Warszawa

Botox Mokotów Warszawa – toksyna botulinowa, potocznie zwana botoxem, była stosowana jako pierwszy preparat w medycynie estetycznej wiele lat temu. Jest bardzo dobrym produktem, służącym między innymi do niwelowania zmarszczek mimicznych. Dziś botox ma również zarejestrowane wskazania w leczeniu niektórych schorzeń, takich jak migrena czy nadpotliwość.

Niestety z powodu nadużywania toksyny botulinowej w okolicy twarzy, zabiegi z jej użyciem nadal mają „czarny PR”. Zastosowanie zbyt dużej ilości toksyny powoduje bowiem brak ruchów mimicznych i powstanie tzw. „efektu maski”. Jeśli jednak botox stosowany jest z umiarem, jego efekty są bardzo dobre i zarazem naturalne, ponieważ mimika twarzy zostaje zachowana.

Najważniejszym jest to, że botox nie służy do wypełniania zmarszczek (pacjenci często tak właśnie myślą). Jego efekt oraz mechanizm działania jest inny niż w przypadku wypełniaczy (kwasu hialuronowego lub hydroksyapatytu wapnia). W porównaniu z wypełniaczami, które służą jako „podparcie” dla skóry w miejscach, gdzie tworzą się zmarszczki oraz bruzdy, wypychając ją ku górze, toksyna botulinowa hamuje miejscowo skurcze mięśni odpowiedzialne za „zagniatanie” się skóry w danej okolicy. Zabiegi z wykorzystaniem toksyny botulinowej warto jest łączyć naprzemiennie z innymi zabiegami, jak np. peelingi chemiczne bądź mezoterapia igłowa.

Botox Mokotów Warszawa

Medyczne zastosowania toksyny botulinowej to: bruksizm,nadpotliwość oraz migrenowe bóle głowy.

Bruksizm to potocznie zwane zgrzytanie zębami. Może doprowadzić do całkowitego zniszczenia zębów. Botox, rozluźniając mięśnie, niweluje zgrzytanie.

W przypadku nadpotliwości pach stosowane jest znieczulenie miejscowe kremem znieczulającym, natomiast dłonie i stopy wymagają zazwyczaj innego rodzaju znieczulenia. Zabieg poprzedzony jest tzw. próbą Minora, która uwidacznia aktywne gruczoły potowe. Procedura hamuje nadmierne wydzielanie potu na długi czas (efekt utrzymuje sie do ok. 12 miesięcy), podczas którego pacjent nie musi stosować kosmetyków zapobiegających poceniu się.

Migrenowe bóle głowy łagodzone są poprzez wstrzyknięcia toksyny botulinowej w odpowiednie okolice czoła i karku. W tym przypadku osiągamy bardzo korzystne efekty terapeutyczne oraz minimalizujemy lub wykluczamy stosowanie leków doustnych.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg ?

Zabieg przeznaczony jest dla wszystkich pacjentów, którzy chcą zniwelować zmarszczki mimiczne (tj. zmarszczki, które powstają w wyniku skurczy mięśni), wysmuklić rysy twarzy, pozbyć się migreny, nadpotliwości i zgrzytania zębami.

Jakie problemy rozwiązuje zabieg?

Zabieg redukuje m.in.: zmarszczki poprzeczne czoła, kurze łapki, lwią zmarszczkę (między brwiami), zmarszczki palacza. Wskazaniem medycznym do zastosowania botoxu jest m.in. bruksizm, nadpotliwosć pach, dłoni i stóp oraz migrenowe bóle głowy. Inne wskazania, w których wykorzystywany jest botox to: zmarszczki królicze nosa, nos haczykowaty, opadające kąciki ust, zmarszczki poziome szyi oraz korekta brody brukowanej.

Jak często należy powtarzać zabieg?

Zazwyczaj zabieg należy powtarzać co ok. 4-8 miesięcy.

Jak długi jest okres rekonwalescencji?

Bezpośrednio po zabiegu na skórze widoczne są grudki- wynikające z iniekcji płynu, które znikają w ciągu kilkudziesięciu minut. Zazwyczaj podczas zabiegu nie powstają siniaki. Pacjentka może stosować makijaż już następnego dnia. Na skórze brak jest widocznych śladów. Po wykonanym zabiegu przez kilka godzin nie należy się pochylać ani pić alkoholu.

Jak długo trwa zabieg?

Standardowo zabieg wykonuje się bez znieczulenia miejscowego. Wizyta konsultacyjna oraz iniekcja preparatu trwa ok. 30 minut.

Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?

 1. infekcje lub stany zapalne na obszarze poddawanym zabiegowi (np.
  trądzik, zapalenie mieszków włosowych)
 2. uczulenie (nadwrażliwość) na kompleks nurotoksyny botulinowej typu
  A, albuminę ludzką, chlorek sodu
 3. ciąża i okres karmienia piersią
 4. tendencja do tworzenia się blizn przerostowych
 5. terapia aminoglikozydami
 6. aktywna infekcja
 7. zaburzania i choroby mięśniowo- nerwowe (np. miastamia gravis,
  miopatie, stwardnienie zanikowe boczne)